Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelci si všímají Zemanovy podpory Trumpova jeruzalémského plánu. Velebil ho, píše tisk

Svět

  12:38
PRAHA - Výroky prezidenta Miloše Zemana naplnily stránky izraelských médií. Prezident ve čtvrtek opět vyjádřil svůj názor na přesunutí ambasády do Jeruzaléma, což izraelský tisk vyložil jako přání celé země. Zemanova slova média vnímala jako velebení politiky Donalda Trumpa.

Miloš Zeman si na archivním snímku z roku 2013 potřásá rukou s premiérem Izraele Benjaminem Netanjahuem. foto: Reuters

„Česká republika chce přesunout svou ambasádu do Jeruzaléma,“ napsal v pátek izraelský deník Haaretz. Reagoval tak na prohlášení prezidenta Miloše Zemana v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. 

„Každá země má právo se rozhodnout, kam umístí svoji ambasádu. Zpravidla do hlavního města,“ uvedl český prezident s tím, že má „opravdovou radost“ z rozhodnutí Donalda Trumpa přesunout americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Haaretz prezidentovy výroky prezentuje jako stanovisko České republiky. Ve středečním prohlášení ministerstva zahraničí přitom jasně stojí, že o „přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě.“

Palestinci pálí fotografie Donalda Trumpa a Benjamina Netanjahua.
Mladí Palestinci protestují proti rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa uznat...

Prezidentova slova reflektovaly i deník Times of Jerusalem, podle něhož Zeman rozhodnutí Donalda Trumpa „velebil“.

Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem připoměl všechny příležitosti, kdy přesunutí české ambasády do Jeruzaléma navrhoval, ať již to bylo před čtyřmi lety při oficiální návštěvě, nebo letos v New Yorku během předávání ceny Bojovník za svobodu.

Zeman přesun navrhoval již před 4 lety

„Když jsem byl asi před čtyřmi roky na návštěvě v Izraeli, tak jsem říkal, že bych velmi uvítal, kdyby česká ambasáda se přesunula do Jeruzaléma. No a kdyby se tak stalo, byli bychom první teď budeme patrně dříve nebo později následovat Spojené státy, ale pořád je to lepší než nic,“ uvedl prezident ve čtvrtečním pořadu.

Prezident dlouhodobě zastává proizraelské postoje. Zemanovi za vyjádření ve čtvrtek poděkoval i izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron.

07.prosince 2017 v 20:44, příspěvek archivován: 08.prosince 2017 v 13:11

Thank-you Czech President Zeman for this statement, you delivered tonight to Czech TV, on the issue of Jerusalem: https://t.co/SolwDjwwLt

Český prezident také prohlásil, že velvyslanectví do Jeruzaléma by měla přesunout i EU. Přesun své ambasády do Jeruzaléma nevyloučilo třeba Rusko. Kritiku naopak vyvolal Trumpův krok hlavně v arabských zemích, ale také u představitelů Německa, Francie, Británie a Evropské unie.

Českou politickou scénu Trumpovo rozhodnutí rozdělilo. Zástupci ODS a hnutí Svoboda přímá demokracie (SPD) ohodnotili krok kladně. Podle předsedy SPD Tomia Okamury či poslankyně ODS Jany Černochové by Česko mělo Spojené státy následovat. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek v reakci napsal, že situace v regionu se tím zkomplikuje. Předseda KSČM Vojtěch Filip důrazně Trumpa kritizoval.

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) s návrhem na přesun české ambasády v Izraeli nesouhlasí. Podle Babiše ale je třeba nevytvářet na Blízkém východě nové konflikty. Reakce Hradu na sebe nenechala dlouho čekat.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitter napsal, že bude Babišovi zřejmě nějaký čas trvat, než se zorientuje v zahraniční politice, které se dříve nevěnoval.

08.prosince 2017 v 14:35, příspěvek archivován: 08.prosince 2017 v 14:52

Vyjádření k otázce přesunu české ambasády do Jeruzaléma: https://t.co/qmVkJ29Pk1

Donald Trump ve středu oznámil, že Spojené státy americké uznají Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesune do něj ambasádu. Jeho rozhodnutí vyvolalo velkou vlnu nevole, jelikož tím fakticky uznal obsazení Jeruzaléma Izraelem z roku 1967.

Palesinský Hamás v reakci na Trumpův krok vyzval ke třetí intifádě, tedy násilným protestům proti Izraeli. Rozhodnutí šéfa Bílého domu kritizovalo i devět z jedenácti bývalých velvyslanců USA v Izraeli.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat