18. července 2019 21:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael sužují horka. Naměřili tam nejvyšší teplotu od vzniku státu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: busny.cz

Jeruzalém  Izrael trápí nezvyklá vedra, kvůli nimž se mimo jiné šíří lesní požáry. Ve středu naměřili tamní meteorologové na jižním pobřeží Mrtvého moře nejvyšší teplotu od vzniku státu Izrael v roce 1948, teploměr tam ukázal 49,9 stupně Celsia. Informovala o tom agentura AFP. Kvůli vedrům ošetřili ve středu izraelští záchranáři na 150 lidí, uvedl deník The Times of Israel.

Nejvyšší teplota v Izraeli za 71 let byla ve středu naměřena v místě poblíž biblické Sodomy na jižním pobřeží Mrtvého moře, uvedli izraelští meteorologové v prohlášení. 

Deník The Times of Israel v této souvislosti napsal, že nejvyšší zaznamenaná teplota v oblasti dnešního Izraele byla naměřena na severu údolí řeky Jordán v roce 1942 a dosahovala 54 stupňů Celsia.

Také v Tel Avivu naměřili ve středu vysoké teploty (40 stupňů), v Jeruzalémě vystoupaly teploty na 38 stupňů z pondělních 28.

Vysoké teploty a sucho komplikují hasičům boj s lesními požáry, které se ve střední části Izraele začaly výrazně šířit ve středu. Několik stovek lidí bylo kvůli nim evakuováno.

Vedra v Izraeli trvala i ve čtvrtek, pokles teplot tam očekávají meteorologové o víkendu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT SPECIALIST 1ST LEVEL

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč