Úplné obsazení demilitarizované zóny ve východní části Izraelem okupovaných Golanských výšin, kde od roku 1974 působí pozorovatelská mise OSN, v pondělí izraelské armádě nařídil ministr obrany Jisrael Kac.
Už v neděli tento krok ohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Je to poprvé od roku 1974, co izraelské síly zaujaly pozice v této nárazníkové zóně, poznamenal portál The Times of Israel, ačkoli připomněl, že izraelští vojáci do tohoto pásma v minulosti už několikrát nakrátko vstoupili.
„Jediný zájem, který máme, je bezpečnost Izraele,“ řekl Saar v Jeruzalémě. „Proto jsme také zaútočili na strategické zbraňové systémy, jako jsou například zbývající chemické zbraně nebo rakety dlouhého doletu, aby se nedostaly do rukou extremistů,“ pokračoval.
Protivládní povstalci pod vedením islamistů o víkendu smetli Asadův režim po bleskové jedenáctidenní ofenzivě poté, co se to nedařilo za téměř čtrnáct let trvající občanské války.
„Zlikvidujeme těžké strategické zbraně“
Ministr obrany Kac uvedl, že také nařídil armádě, aby na jihu Sýrie, i za územím mimo nárazníkovou zónu, vytvořila „bezpečnostní zónu zbavenou těžkých strategických zbraní a teroristické infrastruktury“, které by mohly představovat hrozbu pro Izrael.
Dále dal armádě za úkol, aby navázala kontakty s drúzskou komunitou a dalšími obyvateli jižní Sýrie. Nakonec armádě nařídil, aby na území Sýrie nadále ničila „strategické zbraně“, které by mohly padnout do rukou nepřátelských sil.
Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a následně se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde působí mezinárodní pozorovatelé v misi UNDOF na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 1974 a v rámci téhož roku uzavřeného příměří mezi Izraelem a Sýrií, takzvané dohody o odpoutání. V roce 1981 Izrael Golanské výšiny v rozporu s rezolucí RB OSN anektoval.