Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Terorismus v Izraeli: vražednou střelbu odnesli turisté, mrtvým je Ital

Svět

  12:42
Obětí pátečního útoku v izraelském Tel Avivu je třicetiletý Ital, jenž do města přijel za turistikou. Stejně tak učinilo dalších sedm lidí, kteří utrpěli zranění, uvedla agentura DPA. AP informovala o pěti zraněných turistech z Itálie a Británie, Češi mezi nimi nejsou. Útočníkem byl podle izraelských bezpečnostních zdrojů pětačtyřicetiletý izraelský Arab, kterého policie zastřelila.

Útočník autem najížděl do chodců na oblíbené cestě pro pěší i cyklisty v Tel Avivu. Když na místo dorazil policista, uviděl několik zraněných lidí a převrácený vůz. Jeho řidič tasil zbraň, a tak ho policista“ zneškodnil“.

Italský ministr zahraničí Antonio Tajani potvrdil, že mrtvým je Ital. Čin odsoudil jako „zbabělý útok“. Mezi zraněnými, kteří utrpěli lehká až středně těžká zranění, je podle AP i 17letá dívka a 74letý muž. „Mezi zraněnými turisty nebyl žádný český občan,“ sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil v reakci na útok povolat zálohy z řad jednotek pohraniční policie, uvedl list The Times of Israel (TOI). Tento krok naznačuje, že existují obavy z dalšího vyhrocení situace v zemi. Občany premiér vyzval, aby dbali pokynů bezpečnostních složek.

Protest proti vládě se navzdory útoku koná

Na sobotu plánovaný pravidelný protivládní protest organizátoři navzdory teroristickému útoku nezrušili, píše TOI. Přistoupili ale na požadavek policie, aby po večerní demonstraci v Tel Avivu nepořádali pochod ulicemi. Izrael od začátku roku zmítají protesty proti kontroverzní reformě soudnictví, kterou prosazuje Netanjahuova vláda a která podle kritiků oslabí izraelskou demokracii.

Demonstrace pokračují přestože koalice schvalovaní reformy pod tlakem nedávno pozastavila a zahájila dialog s opozicí. Organizátoři protestu v sobotu uvedli, že „izraelská vláda selhává ve všech oblastech“. Dodali však, že část sobotní demonstrace věnují pozůstalým a bezpečnostním složkám.

Skupiny izraelských vojenských záložníků pohrozili odmítnutím služby, pokud vláda soudní reformu prosadí. Po dobu konzultací mezi koalicí a opozicí ale hrozbu stáhli. „Budeme pokračovat v protestech proti diktatuře, jako kdyby nebyla žádná válka proti terorismu, a budeme se nadále dostavovat do záložní služby a podporovat armádu a bezpečnostní síly, jako kdyby nebyla žádná válka proti diktatuře,“ uvedli nyní v prohlášení.

V Izraeli panuje v posledních dnech velmi napjatá atmosféra, neboť izraelská policie tento týden provedla razie v jeruzalémské mešitě Al-Aksá. Po nich následovaly raketové útoky na Izrael z Pásma Gazy a také z Libanonu, na které armáda odpověděla nálety.

Policie intenzivně pátrá i po pachateli nebo pachatelích útoku na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde po střelbě na osobní auto zemřely dvě sestry s izraelským a britským občanstvím, kterým bylo 16 a 20 let. Vážné zranění utrpěla i jejich matka. Rodina bydlela v jedné z židovských osad poblíž Betléma na Západním břehu.

Útoky tvrdě odsoudily Spojené státy. Úřad italské premiérky Giorgie Meloniové vyjádřil solidaritu s Izraelem.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...