Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izrael třetím dnem útočí v Gaze, 315 obětí

Svět

  17:03aktualizováno  29. prosince 13:56
GAZA - Izrael třetím dnem pokračuje v bombardování palestinského pásma Gazy, kde od soboty zahynulo podle nejnovější bilance agentury AP 315 Palestinců a 1420 bylo zraněno. Terčem nočního náletu izraelských letadel byl areál Islámské univerzity v Gaze, která je baštou islamistického hnutí Hamas. To prý připravuje odvetu - vraždu izraelské ministryně zahraničí Cipi Livniové.

Palestinci pomáhají muži, který utrpěl zranění během izraelských útoků foto: ČTK

Podle OSN je mezi palestinskými ztrátami 57 civilistů, z nichž sedm byly děti mladší sedmi let. Palestinské raketové útoky od soboty usmrtily dva Izraelce.

Izrael dnes prohlásil oblasti svého území přiléhající k pásmu Gazy za uzavřenou vojenskou zónu. České velvyslanectví v Tel Avivu Čechům nedoporučuje cestovat nejen do pásma, ale ani do jeho okolí.


Terči náletů izraelských letadel byly dnes bašty Hamasu - areál Islámské univerzity v Gaze a budova ministerstva vnitra, která je prvním vládním objektem zasaženým při izraelských náletech. Hamas při pozdějším raketovém útoku na izraelské město Aškelon zabil jednoho Izraelce a 15 dalších zranil. Při incidentu v Kirjat Seferu na západním břehu Jordánu pobodal palestinský dělník tři židovské osadníky, z nichž jeden je v kritickém stavu.

Uvozovky dolníNebojujeme proti obyvatelům Gazy, ale proti Hamasu a jeho odnožím. Bude-li to nutné, bude operace rozšířena.Uvozovky horní

Izraelské ministerstvo obrany podle AFP povolilo vjezd více než stovky kamionů s humanitární pomocí do pásma Gazy. Přivezly zdravotnický materiál, potraviny, palivo, sanitky a pohonné hmoty dodané Tureckem, Jordánskem a mezinárodními organizacemi.

Podle zprávy izraelského rozhlasu podniklo izraelské letectvo v noci na dnešek 40 náletů. Hamas dnes vypálil přes 30 raket, z nichž osm dopadlo na Aškelon. Jedna z nich zasáhla staveniště a jednoho Izraelce zabila. Aškelon má 120 tisíc obyvatel a leží asi 17 kilometrů severně od pásma Gazy.

Izrael bude bojovat až do 'hořkého konce'
Izrael spustil operaci v sobotu a jejím cílem je přimět radikální hnutí Hamas, které v Gaze vládne, k zastavení raketových útoků. Izrael operaci nijak časově neomezil. Premiérův mluvčí Mark Regev dnes zopakoval, že boje budou pokračovat do té doby, dokud se nepodaří zajistit obyvatelům jižního Izraele bezpečí.

Izraelská armádní mluvčí v rozhovoru pro BBC řekla, že armáda prozatím neplánuje nasazení pozemních sil. K disproporcionalitě útoků, za niž je Izrael kritizován, sdělila, že 300 tisíc obyvatel jihoizraelských měst a osad žije už několik měsíců v krytech. Izrael podle ní na rozdíl od Hamasu útočí jedině na vojenské, a nikoli na civilní cíle. Dnešní útok na univerzitu vysvětlila tím, že to je jediná instituce svého druhu na světě, která uděluje bakalářský titul za absolvování kurzu výroby útočných raket Kásam.

Při raketových útocích letos zahynulo 17 Izraelců, z nichž devět byli civilisté a zbytek vojáci.

Ministr obrany Ehud Barak prohlásil v parlamentu, že Izrael bude bojovat až do "hořkého konce". "Nebojujeme proti obyvatelům Gazy, ale proti Hamasu a jeho odnožím. Bude-li to nutné, bude operace rozšířena," řekl.

Mírová jednání pozastavena
Palestinský vyjednávač Ahmad Kurája prohlásil, že kvůli náletům v Gaze jsou pozastavena mírová jedná s Izraelem.

Zahraniční televize vysílají záběry izraelských tanků mířících k hranici Gazy. Židovský stát zakázal všem civilistům pohybovat se v dvoukilometrové zóně podél hranice, což je podle agentur možná známka brzké invaze. Tiskový atašé českého velvyslanectví v Tel Avivu Robert Řehák ČTK telefonicky sdělil, že úřad nedoporučuje kvůli rizikové situaci Čechům cestovat do pásma Gazy ani do jeho okolí. Češi, kteří jsou nyní v Izraeli, mají mít u sebe trvale kontakt na konzulární službu, která je připravena pomoci.

Podle izraelského tisku by mělo letectvo do dnešního večera vyčerpat všechny cíle, jež dostalo za úkol zničit. Pak by prý boje mohly velmi rychle skončit, anebo se Izrael rozhodne pro invazi. Zmobilizoval už k ní 6700 záložníků, což je ale podle znalců nedostatečný počet.

Vzrostly ceny ropy
Izraelské útoky vzbudily vlnu odporu v arabském světě. Egypt a Saúdská Arábie ale zatím váhají s nabídkami zprostředkovat příměří. Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal řekl v nedělním telefonickém rozhovoru se senegalským prezidentem Abdoulayem Wadem, že je ochoten podepsat s Izraelem mír, pokud židovský stát ukončí útoky i blokádu pásma Gazy. Wade nyní předsedá Organizaci islámské konference.

Ceny ropy vzrostly v důsledku konfliktu o 5,6 procenta, což je podle analytiků připomínkou rizika dodávek ropy z Blízkého východu.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Mohlo by vás zajímat