14. srpna 2019 16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael v Perském zálivu může vyvolat válku, varoval šéf námořnictva Íránských revolučních gard

Íránské revoluční gardy na palubě tankeru Stena Impero plavícího se pod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránské revoluční gardy na palubě tankeru Stena Impero plavícího se pod... | foto: AP Photo

PRAHA  Napětí v Perském zálivu opět roste poté, co šéf námořnictva Íránských revolučních gard Alireza Tangsiri prohlásil, že USA a Velká Británie by měly převzít odpovědnost za přítomnost Izraele ve vodách Perského zálivu.

Tangsiri koncem minulého týdne ve svém prohlášení pro libanonskou televizi Al Mayadeen řekl: „Jakákoli přítomnost sionistického režimu v Perském zálivu je nezákonná, a proto může vyvolat válku a konflikt v regionu.“ Svým prohlášením Tangsiri reagoval na zprávu izraelského webu Israel Hayom, podle jehož informací izraelský ministr zahraničí Yisrael Katz při zasedání Výboru pro zahraniční věci a obranu za zavřenými dveřmi oznámil, že Izrael byl zapojen do námořní mise pod vedením USA na ochranu lodí v Hormuzském průlivu. „Izrael je v regionu americkým spojencem číslo jedna,“ uvedl už dříve v rozhovoru pro Lidovky.cz expert na Blízký východ Josef Kraus.

I proto zapojení Izraele do mise není až tak překvapivé, Iráncům se však nelíbí. Stejně jako samotná námořní mise za účelem ochrany lodí v oblasti Hormuzské průlivu. „Írán má zásadní význam v bezpečnosti Hormuzského průlivu (HS). Každá vojenská koalice vedená USA v HS je opakováním okupace Iráku nebo Afghánistánu a eskalací nejistoty v regionu. Pokud Izrael vstoupí do HS, bude pohlcen hněvem regionu a z Tel Avivu bude stoupat dým,“ komentoval situaci na Twitteru speciální asistent předsedy iránského parlamentu pro oblast mezinárodních vztahů Hossein Amir-Abdollahian. 

Ve středu se k situaci vyjádřil i íránský prezident, který podle Times of Israel prohlásil, že státy Perského zálivu mohou zaručit bezpečnost v oblasti bez pomoci USA. Zároveň označil Izrael jako viníka nestability na Blízkém východě. 

Námořní bezpečností mise byla zorganizována poté, co Íránské revoluční gardy zadržely v červenci britskou komerční loď. Zatímco Velká Británie se k misi pod vedením USA přidala, americké úsilí o zapojení dalších evropských spojenců zatím selhává. Například Německo účast oficiálně odmítlo.

Hormuzský průliv spojuje Perský záliv s Ománským, přes ten vede cesta ke světovému oceánu, a průliv je tak důležitým strategickým bodem. V oblasti se kromě Američanů hodně angažují také právě Íránské revoluční gardy, jejichž hlavním úkolem je obrana národní bezpečnosti Íránu. Gardy jsou oddělené od složek íránské armády, námořnictva i letectva.