Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael varuje občany před cestami do Emirátů a Bahrajnu. Írán po atentátu na fyzika vyhrožuje

Na íránském ministerstvu obrany se v pondělí konal smuteční obřad za jaderného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na íránském ministerstvu obrany se v pondělí konal smuteční obřad za jaderného... | foto: Reuters

Jeruzalém Izraelská vláda ve čtvrtek vyzvala své občany, aby se vyhnuli cestám do Spojených arabských emirátů a Bahrajnu, což zdůvodnila bezpečnostními obavami souvisejícími s výhrůžkami ze strany Íránu po zabití íránského vědce. Informovala o tom agentura AP.

Izraelské doporučení bylo vydáno v návaznosti na výhrůžky Íránu, že zaútočí na izraelské cíle poté, co byl minulý pátek spáchán atentát na jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha. Čelní vojenští a duchovní představitelé Íránu z jeho zabití viní Izrael. 

Na íránském ministerstvu obrany se v pondělí konal smuteční obřad za jaderného...
Na íránském ministerstvu obrany se v pondělí konal smuteční obřad za jaderného...

Izraelský ministr pro tajné služby Eli Cohen řekl, že neví, kdo je za vraždu Íránce odpovědný. Fyzik vedl odbor ministerstva, který se zabývá výzkumem a inovacemi a kromě jiného řeší také „protiatomovou obranu“. Izrael a západní zpravodajci označovali Fachrízádeha za člověka, který odpovídal za íránský program vojenského využití jaderné technologie.

Izrael pod záštitou USA podepsal dohody o navázání diplomatických vztahů se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem v září. Tyto dvě arabské země plánují tento měsíc navštívit tisíce izraelských turistů.

„Vzhledem k výhrůžkám, které v poslední době vznáší íránští představitelé, a vzhledem k tomu, že se íránští činitelé v minulosti podíleli na teroristických útocích v různých zemích, existuje obava, že se Írán pokusí takto jednat proti izraelským cílům,“ uvádí prohlášení vydané národní bezpečnostní radou. Úřad zároveň Izraelce varuje před cestami do Gruzie, Ázerbájdžánu, Turecka, kurdských částí Iráku a Afriky.

Irán a jeho prostředníci na izraelské turisty a židovské komunity v minulosti již útočili. Členové militantního hnutí Hizballáh spáchali v roce 2012 bombový útok na autobus s izraelskými turisty v bulharském letovisku Burgasu. O život přišlo šest lidí a další byli zraněni. Ve stejném roce Izrael také Írán obvinil z útoků na izraelské diplomaty v Thajsku a Indii. Íránci a Hizballáh v 90. letech spáchali bombové útoky na izraelskou ambasádu a židovské komunitní centrum v Buenos Aires. Při útoku na ambasádu v roce 1992 zemřelo 29 lidí a dalších 85 lidí přišlo v roce 1994 o život při útoku na budovu židovského střediska.

Obavy o bezpečnost Izraelců v Dubaji rovněž mají precedens. V roce 2000 Hizballáh, který má podporu Íránu, unesl obchodníka a bývalého izraelského plukovníka do Libanonu a pustil ho až v rámci výměny vězňů v roce 2004.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...