Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Izrael začal očkovat proti covidu, první byl premiér Netanjahu. Země chce denně rozdat 60 000 dávek

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal očkování na covid-19. foto: APReuters

Jeruzalém - V Izraeli v sobotu začala kampaň očkování proti koronaviru. Jako první dostal vakcínu před televizními kamerami premiér Benjamin Netanjahu, aby očkovací kampaň podpořil, informovala agentura AFP.
  22:28

Švýcaři jako první na světě schválili vakcínu proti covidu. Může se s ní běžně očkovat

Jednasedmdesátiletý předseda vlády byl očkován v sobotu večer v nemocnici poblíž Tel Avivu. Hned po něm přišel na řadu ministr zdravotnictví Juli Edelstein. V neděli očkování čeká prezidenta Reuvena Rivlina.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ukazuje novinářům potvrzení očkování na...

„Je to velký den pro Izrael. Věřím v tuto vakcínu. Konec pandemie je na dohled, do Izraele míří miliony dávek vakcíny,“ prohlásil premiér Netanjahu a vyzval přitom občany, aby následovali jeho příkladu.

Izrael očkuje veřejnost vakcínou, kterou vyvinula americká společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech. Podle dřívějších informací médií chce vláda aplikovat denně až 60 000 dávek vakcíny, při tomto tempu by mohly být koncem ledna očkovány až dva miliony lidí. Celkem má Izrael 8,9 milionu obyvatel. Doručení vakcín od britské farmaceutické firmy AstraZeneca a americké Moderny se podle izraelské televize očekává nejdříve v dubnu.

Od začátku epidemie se v Izraeli infikovalo koronavirem 370 152 lidí a 3057 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Za poslední den přibylo 2177 nakažených. V tomto týdnu denní přírůstek infikovaných tři dny přesáhl dokonce hranici 2800, což jsou nejvyšší čísla za poslední dva měsíce.

S vakcínou to nemělo nic společného, tvrdí odborníci o zkolabování zdravotní sestry v přímém přenosu

Izraelská vláda nyní uvažuje o novém zpřísnění opatření proti šíření viru; uzavřeny by mohly být obchody, nákupní centra, venkovní trhy a školy v oblastech s vysokým výskytem nákazy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat