1. července 2019 7:13, aktualizováno  10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael zaútočil i na Damašek, podle Sýrie si nálety vyžádaly patnáct obětí včetně dítěte

Izraelská stíhačka F16. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelská stíhačka F16. | foto: Israeli Air Force

DAMAŠEK Při izraelských náletech přišlo v noci na pondělí o život 15 lidí, včetně šesti civilistů. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle státních médií zahynuli při útoku na město Sahnája jižně od syrské metropole nejméně čtyři civilisté, včetně dítěte. Dalších 21 lidí utrpělo zranění. Jak ministerstvo dodalo ve svém prohlášení, syrská protivzdušná obrana se snažila útok vedený z libanonského vzdušného prostoru odrazit.

SOHR uvedla, že zemřelo šest civilistů a devět bojovníků loajálních syrskému režimu. Bojovníci údajně byli zabiti v neděli pozdě večer poblíž Damašku a v centrální provincii Homs.

Mluvčí izraelské armády se k těmto informacím odmítla vyjádřit. Podle syrských médií se v Damašku v noci na pondělí ozývaly exploze a cílem „nepřátelských raket“ se stala vojenská základna Mazza. V ní se nachází letiště a věznice, která byla označována za centrum mučení syrského režimu. Základna na jihozápadním okraji Damašku se stala terčem izraelských náletů již v minulosti, uvedl izraelský list The Jerusalem Post. 

Syrská státní televize s odvoláním na svého zpravodaje informovala, že výbuchy poškodily několik domů. Jak doplnila státní tisková agentura SANA, syrská protivzdušná obrana množství izraelských raket sestřelila.

Izraelské úřady běžně nekomentují zprávy o útocích v sousední Sýrii. Židovský stát teprve nedávno přiznal, že tam v posledních letech provedl stovky úderů. Nekomentoval je ale z obavy o vyvolání reakce a zatažení do občanské války v Sýrii.

Izraelské nálety v Sýrii v minulosti mířily zejména na íránské cíle a na spojence Íránu z libanonského radikálního šíitského hnutí Hizballáh. Írán pomáhá spolu s Ruskem syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi v občanské válce, Izrael se ale obává rostoucího íránského vlivu v blízkosti svého území.

ČTK