31. května 2010 7:17, aktualizováno  12:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael zaútočil na flotilu aktivistů mířících do Gazy, zemřelo 19 lidí

Mezinárodní humanitární flotila s pomocí pro Gazu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní humanitární flotila s pomocí pro Gazu | foto: Reuters

HAIFA Při zásahu izraelských vojenských komand proti šesti zahraničním plavidlům s humanitární pomocí pro palestinské pásmo Gazy přišlo ve Středozemním moři o život až 19 lidí. Oznámila to izraelská televize, podle jejíchž upřesněných informací je také 26 lidí zraněno. Armáda přiznala, že zahynulo víc než deset lidí, avšak trvá na tom, že se vojáci byli nuceni bránit útoku aktivistů. Před útokem je vyzvali k návratu. Ti naopak tvrdí, že útok nevyprovokovali.

Podle českého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara, který hovořil s Českou televizí, jsou mezi aktivisty čtyři čeští novináři. Podle informací LN jde o Petra Zavadila a kameramana Jana Línka z České televize, Zdeňka Lokaje, který spolupracuje s Českým rozhlasem a režiséra Alexandra Vojtu.

Velvyslanectví s nimi nemá kontakt. Ví zatím pouze, že se incident odehrál na jedné ze šesti z plavidel s aktivisty. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Filip Kanda řekl, že ministerstvo nemá v současné době informace o tom, že by se Češi dostali do centra konfliktu. Ví pouze, že je tam štáb České televize, ale nemůže se s ním spojit.

Ačkoli se Izrael hájí tím, že organizátorům flotily jde zejména o politickou proklamaci, a nikoli o skutečnou pomoc Gaze, armádní zásah je všeobecně kritizován a na různých místech světa se konají protesty.

Aktivisté chtěli vojáky zlynčovat
Izraelští politici včetně premiéra Benjamina Netanjahua vyjádřili politování nad ztrátami životů, ale náměstek ministra zahraniční Dany Ajalon prohlásil, že mnozí organizátoři flotily jsou napojeni na mezinárodní teroristy. Jmenoval palestinské hnutí Hamas a Al-Káidu. Konvoj označil za provokaci, jejímž cílem je narušit blokádu Gazy. Izrael praktikuje tři roky blokádu Gazy ve snaze izolovat tamní vládnoucí Hamas a zabránit mu dozbrojovat se.

Podle informací izraelského deníku Haaretz byli zraněni dva vojáci, když je napadli aktivisté ozbrojení holemi a noži. Vojáci uvedli, že jednoho jejich kolegu shodili aktivisté z horní paluby na dolní. Aktivisté podle deníku chystali vlastní lynč, vojáci proto použili zbraně k vlastně ochraně. Také plavidla vyzvali, aby je následovali do přístavu Ašdod. Poté, co aktivisté odmítli uposlechnout, následovala námořní inspekce, během níž se izraelští vojáci setkali s ozbrojeným odporem.

Arabské sdělovací prostředky ale kladou důraz na to, že mezi 600 aktivisty jsou intelektuálové, právníci, architekti, a nikoli teroristé. Na palubě jedné z lodí je například švédský spisovatel detektivek Henning Mankell.

Lodě v neděli vypluly z Kypru a izraelské vojáky na jejich paluby dopravily vrtulníky. Vojáci měli za úkol přimět kapitány změnit kurz směrem na Ašdod. Tam mělo být zboží prohlédnuto a pak převezeno do Gazy, aktivisté dopraveni na letiště a domů. Pasažéři na Izraelce čekali s tyčemi, noži a také střelnými zbraněmi, takže se vojáci údajně byli nuceni bránit. Armádní mluvčí řekl, že se na lodích našly dvě pistole. V jednom případě prý aktivista odzbrojil izraelského vojáka. Zraněno je několik desítek lidí, které vrtulníky dopravily do Izraele. S eskortou izraelského námořnictva teď lodě směřují do Ašdodu.

Palestinci vyhlásili třídenní smutek
Turecko, které patří k organizátorům akce, muselo rozhánět protest před izraelským konzulátem v Istanbulu. Náboženské školy tam zůstaly zavřené a studenti vyzváni, aby vyšli do ulic, Ankara oznámila, že Izrael ponese důsledky svého jednání. Akci odsoudila OSN, EU žádá její vyšetření.

Palestinci hovoří o masakru, vyhlásili třídenní smutek a žádají mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN. Liga arabských států se sejde v úterý. V Izraeli je armáda v pohotovosti na hranicích se Sýrií a Libanonem, v okolí Jeruzaléma, na západním břehu Jordánu a na severu Izraele, kde žije mnoho Arabů. Netanjahu přerušil oficiální návštěvu Kanady a vrací se do Izraele. Hamas označil chování Izraele za pirátství a aktivisty za hrdiny.

Řecko, jehož občané jsou na lodích, přerušilo společné manévry s Izraelem, Atény si předvolaly izraelského velvyslance a zrušily plánovanou návštěvu velitele izraelského letectva. Znepokojeno je také Irsko, které má ve flotile rovněž zástupce. Francie izraelskou akci odsoudila a ministr zahraničí Bernard Kouchner prohlásil, že je šokován. Izraelské velvyslance si předvolaly Stockholm i Kodaň. Sdružení Přátelé Palestiny a Mezinárodní hnutí solidarity dnes v pět hodin odpoledne pořádá v Praze solidární demonstraci s flotilou.

Aktivisté na lodích chtějí poukázat na neudržitelnou situaci 1,5 milionu obyvatel pásma Gazy. Izrael tvrdí, že jediným důvodem blokády je vláda Hamasu. Rozhoduje ale o zboží, které se k Palestincům dostává v pravidelných humanitárních dodávkách. Vylučuje z něj například i stavební materiál, údajně ze strachu, že jej Hamas použije ne na obnovu civilních domů, ale na své bunkry. Izrael pouští denně do pásma 100 nákladních aut a každý týden tam dorazí 15.000 tun zboží.

Na palubách lodí s aktivisty jsou stavebniny, kolečková křesla, léky a další zdravotnické vybavení. Ačkoli izraelští politici i armáda popírají humanitární krizi v Gaze, podle organizace Amnesty International jsou na mezinárodní pomoc odkázáni čtyři z pěti obyvatel pásma.

Tříletá blokáda

Izrael zavedl blokádu pásma Gazy, když se v roce 2007 vlády v něm násilím zmocnil radikální Hamas, usilující o zničení Izraele. Smyslem blokády je Hamas oslabit politicky a znemožnit mu vyzbrojovat se. Izraelská rozvědka totiž zjistila, že s běžnými dodávkami byly občas do Gazy pašovány zbraně, jejich součásti nebo materiál pro domáckou výrobu raket, kterými Hamas ostřeluje izraelské území.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz