Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael zaútočil v syrském pohraničí, zasáhl prý dva tanky

Tanky v Sýrii (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanky v Sýrii (ilustrační foto). | foto: iDNES.tv

DAMAŠEK Izrael podnikl letecký útok na syrské armádní cíle u jím okupovaných Golanských výšin. Izraelská armáda uvedla, že zasáhla dva tanky a že šlo o odplatu za desítku dělostřeleckých granátů, které předtím dopadly na Golanské výšiny z nitra Sýrie. Syrský armádní zdroj citovaný agenturou Reuters tvrdí, že při izraelském náletu zahynulo několik civilistů.

V governorátu Kunajtra, který sousedí s Golanskými výšinami, v sobotu sváděli ostré boje vzbouřenci včetně islamistických skupin se syrskou armádou. Desítka střel přitom podle Izraele zasáhlo i jeho území. Izrael pak podnikl nálet na pozice, z nichž byly střely údajně odpáleny, a zasáhl dva syrské tanky.

Izraelská armáda původně uváděla, že na izraelské území dopadly „zbloudilé“ dělostřelecké granáty, ale později to označil za „nepřijatelné narušení“ jeho suverenity.

Nejmenovaný syrský armádní zdroj uvedl, že izraelské rakety zasáhly obytnou budovu a způsobily smrt několika lidí a hmotné škody. Zdroj se nezmínil o syrských střelách, které dopadly na izraelské území. Izraelský úder měl podle něj podpořit džihádistické vzbouřence.

Izrael během syrského konfliktu už dříve několikrát ostřeloval cíle v Sýrii, zejména po dopadu střel na Golanské výšiny. Izrael však také cílil na dodávky zbraní pro libanonské radikální hnutí, které bojuje po boku syrské vlády. Jinak se ale Izrael snaží do syrského konfliktu, který trvá už šest let, příliš nezasahovat.

Izrael se zmocnil části Golanských výšin, které patřily Sýrii, za šestidenní války v roce 1967. Izrael a Sýrie jsou od té doby oficiálně stále ve válečném stavu. Linie příměří na Golanech byla považována za poměrně klidnou až do vypuknutí války v Sýrii.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...