Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Klid zbraní v Pásmu Gazy. Izrael stáhl své pozemní jednotky

Svět

  7:24aktualizováno  13:12
JERUZALÉM/GAZA - V Izraeli a v Pásmu Gazy začalo platit třídenní příměří, které má umožnit vyjednat trvalejší klid zbraní. Izrael z Pásma stáhl všechny své vojáky, rezervisty ale neuvolnil. Až do 7:00 SELČ, kdy příměří začalo, zněla raketová palba z Pásma Gazy a v několika izraelských městech sirény ohlašovaly poplach. Příměří dojednali v pondělí s oběma stranami konfliktu egyptští představitelé.

Izraelské vojenské vozidlo poblíž hranic. foto: Reuters

Radikální palestinské hnutí Hamás, proti němuž Izrael v Pásmu bojoval, ještě ráno vypálilo raketovou salvu, která vyvolala poplach ve městech Ašdod, Aškelon, Kirjat Malachi a dokonce až v Maale Adumim, což je židovská osada východně od Jeruzaléma. Protiraketová obrana střely zneškodnila nad Ašdodem. Izraelská armáda odpověděla palbou, ale podle místních sdělovacích prostředků zbraně v 7:00 SELČ utichly.

ČTĚTE TAKÉ:

"Izraelské obranné síly budou opětovně rozmístěny v obranných pozicích mimo Pásmo Gazy a my tyto obranné pozice budeme udržovat," řekl novinářům mluvčí Peter Lerner. Dodal, že armáda zničila 32 tunelů, jejichž vybudování přišlo Hamás na 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy Kč). V ranním prohlášení vyzval generální tajemník OSN Pan Ki-mun obě strany, aby podmínky příměří dodržely a aby v Káhiře začaly vyjednávat o dlouhodobém klidu zbraní. Izrael povede s Hamásem rozhovory nepřímo, ale do Egypta podle deníku The Jerusalem Post vyšle delegaci.

Sídlo Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Nizozemsku v úterý navštíví palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, který chce před tímto soudem obvinit Izrael z válečných zločinů.

S prokurátory Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Nizozemsku v úterý hovořil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí a řekl jim, že má důkazy, že Izrael v Gaze spáchal za minulých 28 dní válečné zločiny. Palestinci v roce 2012 dosáhli ve Valném shromáždění zvýšení statusu na nečlenský pozorovatelský stát, což jim umožňuje obracet se na ICC. Málikí řekl, že se chtějí stát plnoprávným členem ICC. Tato instituce může stíhat domnělé pachatele genocid a válečných zločinů, kauzy ale přijímá až jako poslední instance tehdy, kdy země nejsou ochotny nebo schopny případy soudně vyřešit samy. Izrael podobně jako USA, Rusko a Čína pravomoci tohoto tribunálu neuznává a z válečných zločinů obvinil Hamás.

Poruší Hamás příměří?

Izraelští představitelé připravují veřejnost na to, že Hamás příměří poruší, jak to učinil v minulých případech. Ministr pro strategické záležitosti Juval Steinic v rozhlase řekl, že zatím žádná dohoda není a že Izrael odpoví na klid klidem. Zástupce palestinského Fatahu Azzám Ahmad, který vede palestinskou delegaci v Egyptě, řekl, že Hamás příměří dodrží.

Írán stojí za Hamásem

  • Vysoký íránský představitel Mohsen Rezáí v úterý potvrdil, že Írán vybavil hnutí Hamás raketovými technologiemi. "Rakety palestinského odporu jsou požehnáním díky předaným íránským technologiím. Je potřeba poskytnou Palestincům obranné a vojenské technologie, aby si mohli vyrobit i přes blokádu zbraně a bránit se," prohlásil podle agentury AP Rezáí, který je bývalým velitelem íránských revolučních gard a rovněž bývalým prezidentským kandidátem.
  • V rozhovoru pro íránskou státní televizi měl Mohsen Rezáí rovněž uvést, že Hamas by měl v Pásmu Gazy vyhloubit tunely, které by byly používány jako úkryty pro místní obyvatele před izraelskými údery. Vyzval také palestinské bojovníky, aby unášeli izraelské vojáky, které pak mohou použít při vyjednáváních s Izraelci.
  • I íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí minulý týden uvedl, že celý muslimský svět by měl Palestince vyzbrojit, aby mohli bojovat proti "sionistickému režimu".

Palestinci klid zbraní podmiňují ukončením blokády Pásma Gazy a otevřením všech hraničních přechodů do Pásma, tedy i těch na hranici s Egyptem. Žádají také propuštění lidí, které Izraelci pozatýkali v červnu po únosu a vraždě tří izraelských studentů na Západním břehu Jordánu. Mezi dalšími palestinskými požadavky je mezinárodní záruka toho, že se Izrael zdrží dalších útoků na pásmo a že OSN pomůže obnovit škody po nynějším konfliktu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu žádá demilitarizaci Hamásu, který v době konfliktu vypálil na Izrael na 3300 raket a minometných střel. Hamás to vyloučil.

Za téměř měsíc trvání si boje mezi Izraelem a Pásmem Gazy vyžádaly na palestinské straně 1867 mrtvých, z nichž většina byli civilisté. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec.

Materiální škody v Pásmu Gazy se podle agentury Reuters odhadují na šest miliard dolarů (téměř 124 miliard Kč). Izraelské sdělovací prostředky informují, že do Pásma dnes pojede z Izraele několik sanitek a 300 nákladních aut s léky a dalším zbožím. Začne se také s opravou poničené elektrické sítě.

Autoři: ,