Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Izrael zrychlil deportaci aktivistů, zadržení Češi už míří domů

Svět

  12:13aktualizováno  3. června 7:31
JERUZALÉM/PRAHA - Z telavivského letiště v noci odletěly turecké letouny se stovkami aktivistů, které zadrželi izraelští vojáci při přepadení šesti lodí přepravujících pomoc palestinskému pásmu Gazy. Mezi vyhoštěnými aktivisty byli i zbylí tři Češi. Dva z Čechů podepsali souhlas s deportací v úterý, třetí ve středu. Z Istanbulu Češi zamíří domů.

Deportovaní aktivisté na letišti v Istanbulu foto: Reuters

Všichni Češi jsou už v péči českého konzulátu. Generální konzulka Irena Krasnická uvedla, že její úřad nyní pro skupinu zajišťuje nejbližší možné letecké spojení domů. Všichni tři jsou v pořádku, ale unavení. Zatím nikdo z nich nechce hovořit s novináři a nepřejí si, aby se vědělo, kdy přiletí do Česka. Prozatím podle konzulky nenalezli své věci, techniku a mobily, zabavené v Izraeli.

Češi podle Krasnické zdůraznili, že se akce zúčastnili jako novináři, a nikoli jako aktivisté, a že tak vystupovali i vůči organizátorům plavby a pak také při izraelském zásahu. Do Gazy směřovali původně čtyři, jeden z nich se vrátil do Prahy už v úterý.

Redakce zpravodajství České televize požádala ministra zahraničí Jana Kohouta, aby vznesl protest proti postupu izraelských jednotek vůči dvěma členům týmu televize.

Odlet se opozdil
Podle sdělení tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglua se odlet letadel opozdil, protože turecká strana nechtěla v Izraeli ponechat žádného ze svých občanů.

Tři aktivisté zůstali v Izraeli z "technických důvodů", které úřady židovského státu blíže neupřesnily. Podle agentury AP jde o občany Irska, Austrálie a Itálie.

Dva menší letouny už ve středu večer přistály na vojenské základně v Ankaře, kam převezly 17 zraněných aktivistů. Na letišti je vítal dav bojovně naladěných Turků provolávajících slávu Alláhovi.

Deportace aktivistů

Podle některých zpráv ale letouny společnosti Turkish Airlines přepravily do Istanbulu pouze turecké občany, zatímco ostatní budou letecky dopraveni z Tel Avivu do Řecka. Do Istanbulu by měla být dopravena i těla devíti aktivistů, které izraelští vojáci při operaci zabili.

Některé z aktivistů Izraelci odvezli autobusy do Jordánska. Jordánská tisková agentura Petra oznámila, že ve středu do země dorazilo 126 lidí, většinou z arabských zemí.

Čtěte více

Sedmá loď na cestě
V pondělí z Malty vyplula s nákladem pro Gazu sedmá loď. Posádka tohoto plavidla Rachel Corrie s 15 aktivisty, léky, školními potřebami a cementem je odhodlána pokračovat v cestě bez ohledu na pondělní incident.

Zadržený švédský spisovatel Henning Mankell

"Co udělají příští rok, až připlujeme na stovkách lodí? Použijí snad atomovou bombu?"

V Izraeli je vláda za zásah proti lodím kritizována, ale premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael má právo na sebeobranu.
Ministr obrany Ehud Barak poděkoval vojákům z jednotky, která se zúčastnila pondělního zásahu proti lodím s aktivisty pro Gazu. Řekl jim kromě jiného, že s tím, kdo projeví slabost, není na Blízkém východě slitování.

Se slabými není slitování
Největší dopad má zásah na vztahy Izraele s Tureckem. Tam dnes premiér a několik ministrů jedná o dalším postupu a zvažuje se žaloba. Vlajkovou lodí flotily byla turecká Mavi Maramara. Právě na ní zemřelo devět osob.

Incident se stal necelých 70 kilometrů od břehů a zhruba 20 kilometrů od teritoriálních vod Gazy. Útok na plavidlo v mezinárodních vodách je podle Charty OSN možný jedině v případě podezření, že jsou na lodi zbraně. O tom, zda Izraelci použili přiměřené síly, by mělo v tomto případě rozhodnout vyšetření buď OSN, nebo Turecka.

Turecká loď plující do Gazy (22.5.2010)

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve středu hovořil o státním terorismu. Rozhořčeno je ale také mnoho dalších zemí.

Britský premiér David Cameron ve středu označil izraelský zásah proti lodím s humanitární pomocí směřujícím do Gazy za "naprosto nepřijatelný". Při vystoupení v parlamentu také vyzval Izrael ke zrušení blokády pásma Gazy, která podle něj pouze posiluje hnutí Hamas.

Deportovaní aktivisté na letišti v Istanbulu

Česká diplomacie se přihlásila k prohlášení ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonové, která v pondělí použití násilí odsoudila a jménem Evropské unie vyjádřila lítost nad ztrátou životů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!