7. srpna 2019 22:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelci mi do domu podstrčili zbraň kvůli televiznímu natáčení, stěžuje si Palestinec

Jeruzalém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeruzalém. | foto: Lidovky.cz

Jeruzalém Palestinec z východního Jeruzaléma Sámir Sulajmán ve středu podal stížnost na izraelskou policii za to, že mu do domu kvůli televiznímu natáčení podstrčila zbraň. Sulajmán tvrdí, že mu tím Izraelci poškodili pověst, uvedla agentura AFP. Incident se stal loni v listopadu.

Policisté tehdy přišli do domu a tři hodiny ho prohledávali, aniž Sulajmána vyslechli. Když odcházeli, předali mu prohlášení, že se v jeho domě žádná zbraň nenašla. Jejich počínání ale sledovaly kamery a letos v červnu izraelská televize odvysílala devátý díl policejního seriálu Jeruzalémská brigáda, jehož tématem je ukázat divákům práci policie. Pořad má mimořádnou sledovanost.

V devátém díle se policisté na obrazovce radují a ukazují nalezenou zbraň. Sousedé poznali Sulajmánův dům a rozpoznali i jeho hlas, i když měl rozostřenou tvář.

Palestinec je otcem čtyř dětí a má strach, že ho teď někdo začne považovat za zločince nebo podezírat ze spolupráce s Izraelci. Z držení zbraně obviněn nebyl, ani ho nikdo nevyslýchal.

Izraelský list Haarec napsal, že nápad podstrčit zbraň měl jeden člen televizního štábu, když se při reálné prohlídce nic nenašlo. Přítomný policejní velitel na to přistoupil. Když tento týden o případu informoval Haarec, policie se v úterý Sulajmánovi omluvila. Muž ve středu řekl, že mu někdo telefonicky vyhrožoval a radil mu, aby o věci s novináři nemluvil.

„Policie zásadně poškodila Sámira a jeho rodinu,“ řekl Sulajmánův právník Arje Avitan.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.