Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Časovaná bomba v Izraeli? Není ochotný testovat na Covid-19 Araby, varuje expert z tamní univerzity

Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benjamin Netanjahu | foto: ČTK/AP

Tel Aviv/Praha  Arabská komunita v Izraeli se podle experta může stát rizikem pro celou zemi. Zároveň naznačuje, že vinu nesou právě Izraelci, kteří Araby na koronavirus netestují a o nemoci je nedostatečně informují.

Minulou neděli v izraelské televizní stanici Channel 12 zaznělo stanovisko národní zdravotnické záchranné služby, jinak známé pod názvem David Magen Adom. Vyplývá z něj, že pokud nedojde ke změně pravidel, tamní arabskou část obyvatelstva lékaři na koronavirus testovat nebudou. 

„Toto překvapivé prohlášení pouze zesílilo naše obavy. Zdá se, že nízká smrtnost v arabských komunitách ve skutečnosti pramení z neexistence testování,“ píše v komentáři pro nejstarší izraelský deník Ha’arec specialista na oblast veřejného zdraví doktor Daoud z univerzity v Negevu.

Cestující na letišti Bena Guriona.
Děti s rouškami na ústech koukají přes okno auta v izraelské Haifě.

Arabové přitom v Izraeli tvoří dvacet procent tamní populace. Velké procento z nich podle deníku trpí nejen socioekonomickou tísní, ale také chronickými nemocemi. To z nich dělá rizikovou skupinou, hlavně co se onemocnění Covid-19 týče. „Podle velmi hrubého výpočtu má koronavirus nejméně 800 Arabů. Kdyby každý nakazil dalších šest lidí, hovoříme o přibližně pěti tisících lidí v arabských komunitách, kteří mohou dále infikovat ostatní, aniž by si toho byli vědomi,“ konstatuje Daoud.

Podle něj v arabských komunitách poskytují zdravotní péči zejména soukromé společnosti, jejichž zaměstnanci ale nebyli proškoleni, jak provádět testy, ani jak se chovat k pacientům s koronavirem. 

Nezdá se mu ani složení týmu, který pracuje na opatřeních v boji proti koronaviru. „Není tam ani jeden arabský expert, který by pochopil jedinečnou povahu arabské komunity. Vše vyvolává velký otazník ohledně toho, jak ministerstvo zdravotnictví řeší krizi způsobenou koronavirem v arabské společnosti,“ tvrdí odborník.

Daoud dále ve svém komentáři sice uznává izraelskou snahu o zpřístupnění informací o koronaviru také arabské komunitě, ale dodává, že často docházelo k nesprávnému překladu textů z hebrejštiny do arabštiny. „Nedostatek důvěry jen zesílil paniku. Dnes je onemocnění v arabské společnosti tvrdě stigmatizováno a lidé léčí pacienty jako malomocné. Této situaci by se dalo zabránit, kdyby přesné informace přicházely včas od propuknutí epidemie v Izraeli,“ uzavírá Daoud a volá po změnách.

Podle něj se arabské komunity mohou stát epicentrem nákazy v zemi, což ohrozí zdraví celé populace v Izraeli.

Na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty o nakažených koronavirem po celém světě, je v Izraeli nakažených přes 8000 obyvatel, zemřelo ale „jen“ 46 lidí.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Pronájem bytu 3+kk o velikosti 59 m2 s balkonem
Pronájem bytu 3+kk o velikosti 59 m2 s balkonem

Ořechová, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
10 650 Kč/měsíc