Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Časovaná bomba v Izraeli? Není ochotný testovat na Covid-19 Araby, varuje expert z tamní univerzity

Benjamin Netanjahu foto: ČTK/AP

Tel Aviv/Praha - Arabská komunita v Izraeli se podle experta může stát rizikem pro celou zemi. Zároveň naznačuje, že vinu nesou právě Izraelci, kteří Araby na koronavirus netestují a o nemoci je nedostatečně informují.
  5:00

Minulou neděli v izraelské televizní stanici Channel 12 zaznělo stanovisko národní zdravotnické záchranné služby, jinak známé pod názvem David Magen Adom. Vyplývá z něj, že pokud nedojde ke změně pravidel, tamní arabskou část obyvatelstva lékaři na koronavirus testovat nebudou. 

„Toto překvapivé prohlášení pouze zesílilo naše obavy. Zdá se, že nízká smrtnost v arabských komunitách ve skutečnosti pramení z neexistence testování,“ píše v komentáři pro nejstarší izraelský deník Ha’arec specialista na oblast veřejného zdraví doktor Daoud z univerzity v Negevu.

Cestující na letišti Bena Guriona.
Děti s rouškami na ústech koukají přes okno auta v izraelské Haifě.

Arabové přitom v Izraeli tvoří dvacet procent tamní populace. Velké procento z nich podle deníku trpí nejen socioekonomickou tísní, ale také chronickými nemocemi. To z nich dělá rizikovou skupinou, hlavně co se onemocnění Covid-19 týče. „Podle velmi hrubého výpočtu má koronavirus nejméně 800 Arabů. Kdyby každý nakazil dalších šest lidí, hovoříme o přibližně pěti tisících lidí v arabských komunitách, kteří mohou dále infikovat ostatní, aniž by si toho byli vědomi,“ konstatuje Daoud.

Izraelský ministr zdravotnictví se nakazil koronavirem. Byl v pravidelném kontaktu s Netanjahuem

Podle něj v arabských komunitách poskytují zdravotní péči zejména soukromé společnosti, jejichž zaměstnanci ale nebyli proškoleni, jak provádět testy, ani jak se chovat k pacientům s koronavirem. 

Nezdá se mu ani složení týmu, který pracuje na opatřeních v boji proti koronaviru. „Není tam ani jeden arabský expert, který by pochopil jedinečnou povahu arabské komunity. Vše vyvolává velký otazník ohledně toho, jak ministerstvo zdravotnictví řeší krizi způsobenou koronavirem v arabské společnosti,“ tvrdí odborník.

Izrael se snaží vycvičit psy, aby dokázali vycítit koronavirus ze slin nakažených

Daoud dále ve svém komentáři sice uznává izraelskou snahu o zpřístupnění informací o koronaviru také arabské komunitě, ale dodává, že často docházelo k nesprávnému překladu textů z hebrejštiny do arabštiny. „Nedostatek důvěry jen zesílil paniku. Dnes je onemocnění v arabské společnosti tvrdě stigmatizováno a lidé léčí pacienty jako malomocné. Této situaci by se dalo zabránit, kdyby přesné informace přicházely včas od propuknutí epidemie v Izraeli,“ uzavírá Daoud a volá po změnách.

Podle něj se arabské komunity mohou stát epicentrem nákazy v zemi, což ohrozí zdraví celé populace v Izraeli.

Na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty o nakažených koronavirem po celém světě, je v Izraeli nakažených přes 8000 obyvatel, zemřelo ale „jen“ 46 lidí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat