1. září 2010 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelci obnoví výstavbu židovských osad. V reakci na atentát

Výstavba židovských osad v Jeruzalémě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstavba židovských osad v Jeruzalémě | foto: ČTK

JERUZALÉM V reakci na úterní atentát, při němž ozbrojenci Hamasu zastřelili na západním břehu Jordánu čtyři Izraelce, oznámila Rada židovských osad v Judeji, Samaří a v Gaze (Ješa) předčasné ukončení moratoria na výstavbu v izraelských koloniích na okupovaných palestinských územích. Stavební aktivity budou obnoveny ještě dnes, uvedla Ješa v prohlášení citovaném agenturami.

Incident by mohl negativně ovlivnit přímá izraelsko-palestinská jednání, která mají být ve čtvrtek po téměř dvouleté přestávce obnovena ve Washingtonu pod záštitou amerického prezidenta Baracka Obamy. Palestinci předem varovali, že mírové rozhovory přeruší, pokud Izrael po 26. září, kdy jeho platnost vyprší, moratorium na výstavbu v židovských osadách neprodlouží a kolonizační aktivity obnoví.

"Tento útok znovu prokázal, že navzdory tomu, co se možná právě teď odehrává ve Washingtonu, není cílem Palestinců vytvořit si pro sebe mírumilovný stát, nýbrž že jsou zcela poháněni touhou zničit náš stát a náš lid," citovala agentura Reuters Naftaliho Benneta.

"Začneme pracovat dnes večer a budeme stavět všude v Judei a Samaří," řekl v izraelském rozhlase předseda této vlivné organizace hájící zájmy židovských osadníků. Západní břeh Jordánu označil jeho biblickým názvem. Příslušné pokyny prý už byly odeslány do všech židovských osad v Předjordánsku.

Pokus sabotovat mírová jednání ve Washingtonu
Izrael, palestinská správa a USA atentát odsoudily a ujistily, že zahájení přímých mírových jednání neohrozí. Izraelský ministr obrany Ehud Barak útok označil za teroristický čin. "Je to jasný pokus nízkých teroristů sabotovat snahu o diplomatický proces a poškodit šance na otevření rozhovorů ve Washingtonu," řekl.

Americká minystryně zahraničí

"Takový projev divoké brutality nemá místa v žádné zemi a za žádných okolností," řekla v úterý americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová novinářům ve Washingtonu, před schůzkou s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

"Teroristický útok" u Hebronu odsoudila také Evropská unie. V prohlášení unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové se uvádí, že tímto neakceptovatelným útokem se nepřátelé míru pokusili torpédovat blízkovýchodní mírová jednání.

"My jsme však odhodláni nepřipustit, aby si vynutili své postoje, nevyklidíme jim pole," ujistila Ashtonová. Podle ní je nezbytné, aby obě (jednací) strany zachovaly klid a zdrženlivost i v takových obtížných okamžicích, v zájmu dosažení pokroku na cestě ke spravedlivému, trvalému a globálnímu míru v regionu.

Izraelské ozbrojené síly na okupovaném západním břehu Jordánu byly uvedeny do stavu zvýšené bdělosti, oznámil armádní mluvčí. Toto opatření si ale podle něj nevyžádalo rozmístění posil ani zřízení dalších uzávěr a kontrolních stanovišť.

K útoku ze zálohy na auto, v němž přišli o život dva muži a dvě ženy, se přihlásilo ozbrojené křídlo radikálního palestinského hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy. Palestinská policie v noci pozatýkala na západním břehu Jordánu kolem 50 členů Hamasu.

Hnutí Hamas je proti mírovým jednáním s Izraelem a jejich nadcházející obnovení odmítlo.

Další podrobnosti a rozhovory s odborníky čtěte v pátečním vydání listu

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.