2. června 2010 9:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelci po nás stříleli paintballovými kuličkami, říká Čech

Zraněný izraelský voják po zásahu na loď s humanitární pomocí pro Gazu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zraněný izraelský voják po zásahu na loď s humanitární pomocí pro Gazu. | foto: Reuters

PRAHA Kameraman České televize Jan Línek dorazil do Prahy již včera. Bál jsem se, že se o našem zatčení nikdo nedozví, řekl po svém příletu na letiště.

Mezi stovkami aktivistů, kteří tvořili posádku lodí směřujících do Gazy, byli i čtyři Češi. Šlo o štáb České televize - reportéra Petra Zavadila a kameramana Jana Línka, dále pak o novináře na volné noze Zdeňka Lokaje a filmaře Alexandra Vojtu.

Minimálně tři z nich se nacházeli na lodi Sfendoni, která se během izraelského zásahu dostala také pod palbu.

Jak probíhal zásah na vaší lodi Sfendoni?

Byli tam velice rychle. Už od půlnoci jsme viděli izraelské lodě na horizontu. Ve čtyři se jedna loď velice rychle blížila a bylo nám řečeno, že útok může přijít za krátkou dobu. Já jsem spal jako každou noc ve spacáku vedle kapitánského můstku. Bylo mi řečeno, že Izraelci jenom chtějí, abychom nespali. Že prý chtějí, abychom byli unavení, že na nás zaútočí ráno, tak abychom si šli lehnout.

Hned nato přišel ten útok. Viděli jsme tu loď, jak se blíží.

A střílelo se tam? A pokud ano, ostřelovali pouze loď, nebo se střílelo i na palubě?

Stříleli na tu loď, ale stříleli paintballovými kuličkami.

A na palubě žádná střelba nebyla? Tam už to šlo hladce?

Relativně ano. Oni používali takové ty elektrické pistole. A používali jeden zvukový granát. Ti aktivisté udělali lidský řetěz a bránili tak kapitána. Byl tam chaos a Izraelci to tím zvukovým granátem "vyčistili", dostali lidi do šoku. Vevnitř ale ještě boje pokračovaly, možná tak nějakých pět minut.

A kdo byl na vaší lodi? Někdo mluví o mírových aktivistech, někdo o násilnících...

Bylo nám řečeno, že je tu spousta novinářů. Časem během plavby jsme ale dostávali stále víc pocit, že jsou propalestinští, že nemají neutralitu, kterou má normálně novinář mít. Bylo cítit, že jsou hodně protiizraelští.

Čtěte také

Když se na to zpětně podíváte, nemrzí vás, že jste se do toho nechali zatáhnout?

Je to moje práce...

A jak s vámi zacházeli Izraelci po převozu na pevninu? Jak byste zhodnotil jejich přístup?

Velice špatnej. Extrémně špatnej. Dá se říct, že nás - nebo alespoň mě - lehce mučili. Například nás nacpali do policejního auta, postavili ho na slunce, vypnuli klimatizaci a nechali nás tam tři čtvrtě hodiny. A v tom vězení nás každou hodinu budili - ve čtyři, v pět, v šest v noci. Nechali také celou noc světlo. Hodně nefér také bylo, že říkali, ať podepíšu a nechám se deportovat, že potom bude všechno v pořádku - budu moct mluvit s ambasádou, dostanu zpět svoje věci.

A když nepodepíšu, tak bude soud, budu tam delší dobu.
A jak jsem to podepsal, tak se mi ten policajt hned vysmál a řekl: žádný telefonát nebude, žádná ambasáda nebude a na svoje věci se taky vykašli, ty už neuvidíš.

Více o útoku na loď aktivistů a o protestech ve světě se dočtete ve středečním vydání deníku

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky