Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelci údajně odhalili teroristickou buňku. Plánovala útok na Netanjahua i konzulát USA

Svět

  19:30
JERUZALÉM/PRAHA - Izraelské zpravodajské tajné službě Shin Bet se v minulých týdnech podařilo odhalit a rozložit údajnou teroristickou buňku, za jejíž organizaci má být podle zpravodajců syrský režim. Teroristé měli prý v plánu spáchat atentát na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu foto: Reuters

Mohammad Jamal Rashda, Palestinec s izraelskými doklady, žil v uprchlickém táboře Shuafat ve východním Jeruzalémě a právě tam byl podle prohlášení zpravodajské služby Shin Bet zadržen. Mluvčí Shin Bet pro server Haaretz  uvedl, že Rashda byl již minulosti jednou ve vězení za zločiny spojené s terorismem.

Během vyšetřování zpravodajci odhalili, že Rashda plánoval „podstatný teroristický útok“ zaměřený na několik cílů, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, či jeruzalémského starosty Nira Barkata.

Útočník měl v plánu podle tajné služby spáchat útok na americký konzulát v Jeruzalémě, nebo na kanadské představitele ve městě. Na základě příkazů ze Sýrie měl Rashda začít sbírat informace potřebné k uskutečnění útoků. Plán měl navíc podle Shin Bet přivést z „teroristickou infrastrukturu“ z Jordánska na Západní břeh Jordánu.

Na druhou stranu se však Rashda nikdy nesetkal s žádným z operativců Sýrie, kteří měli útok připravovat s ním. Nebyli mu převedeny žádné peníze, ani nezakoupil na útoky žádné zbraně. Izraelci ale tvrdí, že útočníka zadrželi rané části příprav útoku a proto nestihl nic spáchat.

Autor: