Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelci zabili ministra Hamasu

Svět

  18:27
JERUZALÉM - Izraelské síly dnes postoupily hlouběji do města Gazy a na jeho severu letectvo zabilo třetího nejvýše postaveného muže radikálního hnutí Hamas Saída Sijáda. Podle palestinských zdrojů přišlo o život nejméně 37 Palestinců. Hamas dnes odpálil na Izrael asi 20 raket a zranili jimi sedm Izraelců, z nich dva vážně.

Izraelští vojáci před pásmem Gaza. foto: AFP

Hamas poprvé zveřejnil své podrobné podmínky pro příměří a izraelské vedení má posoudit výsledky diplomatických jednání v Egyptě a učinit zásadní rozhodnutí k ukončení bojů. Hamas nabízí roční příměří výměnou za to, že Izrael okamžitě otevře hraniční přechody a do týdne z pásma stáhne své jednotky.

Podle egyptských zdrojů obě strany v zásadě přistoupily na podmínky Egyptem navrhovaného příměří, které počítá s desetidenním klidem zbraní. Za toto období se pak má dohodnout nový režim na egyptské hranici, kudy Hamas pašuje zbraně. Toto hnutí souhlasí s tím, aby na režim na hranici dohlíželi turečtí pozorovatelé, ale nehodlá tam pustit jednotky konkurenční strany
Fatah, jak navrhoval Egypt.

Zasáhli i budovu OSN
Zásah dnes dostala i budova Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA), kde byly zraněny tři osoby a prý shořely stovky tun humanitární pomoci. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který je dnes v Jeruzalémě, proti tomu u izraelské vlády ostře protestoval; ministr obrany Ehud Barak se mu omluvil stejně jako premiér Ehudu Olmert, který ale také řekl, že izraelská armáda reagovala na útok z tohoto objektu. Proti útoku na objekt protestovalo také české předsednictví Evropské unie.

Odpoledne letectvo při útoku na dům na severu města Gazy zabilo Saída Sijáma, který zastával v mezinárodně neuznávané vládě Hamasu funkci ministra vnitra. Velel 13.000 policistům Hamasu, z nichž mnozí nyní bojují proti Izraeli. Je to nejvýš postavený člen Hamasu, jehož se za ofenzívy Izraeli podařilo zlikvidovat.

Za 20 dní bojů zahynulo 1095 Palestinců a 5000 jich je zraněno. Izrael má deset mrtvých vojáků a sedm civilistů. Z Egypta se dnes vrátil izraelský vyjednávač Amos Gilad. Ještě večer se s ním sešli premiér Ehud Olmert a ministři zahraničí a obrany Cipi Livniová a
Ehud Barak. Tato trojice pak učiní zásadní rozhodnutí o příměří. Olmert hovořil telefonicky také s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou, která je připravena podepsat se pod dohodu, jež zajistí nepropustnost egyptské hranice pro pašované zboží.

EU vyzvala obě strany k ukončení násilí
Kvůli Gaze se konalo mimořádné zasedání Valného shromáždění OSN. Evropská unie na něm ústy českého velvyslance Martina Palouše vyzvala obě strany k okamžitému ukončení násilí. K řešení konfliktu chtějí přispět také arabské země, ale nepanuje mezi nimi
jednota. Dnes se v Rijádu konalo mimořádné setkání představitelů zemí Perského zálivu.

Otazníky ale panují nad pátečním summitem Ligy arabských států (LAS) svolaným do Dauhá. Egypt a Saúdská Arábie jako dva klíčoví hráči ligy se odmítají schůzky v Dauhá zúčastnit. Dávají přednost tomu, aby se o Gaze hovořilo příští týden na arabském ekonomickému summitu v Kuvajtu. Egypt na rozdíl od mnoha jiných arabských zemí otevřeně obvinil Hamas, že izraelskou ofenzívu vyprovokoval svými raketovými útoky. V saúdskoarabském tisku se zase objevují výpady proti Hamasu, zejména proti jeho spojenectví s Íránem.

Autor: