8. srpna 2018 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Panika v Pásmu Gazy. Izraelská armáda aktivovala poplašné sirény, šlo o omyl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Izraelští vojáci poblíž hranic s Pásmem Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští vojáci poblíž hranic s Pásmem Gazy. | foto: Reuters

Jeruzalém Izraelská armáda ve středu aktivovala poplašné sirény u hranice palestinského Pásma Gazy, ale později oznámila, že poplach byl omyl. Armáda sirénami varuje před raketovým útokem z pásma na pohraniční oblasti Izraele. Násilí se u hranice odehrávalo od konce března, ale nyní se Egypt a OSN snaží zprostředkovat zklidnění situace a příměří.

V úterý Izraelci při střelbě na pozice radikálního Hamásu v Pásmu Gazy zabili dva členy ozbrojeného křídla této skupiny. Izraelci tvrdí, že Palestinci z pásma stříleli, ale Hamás oznámil, že se na severu území pořádala střelecká cvičení a Izrael si palbu mylně vyložil.

Vysoký představitel Hamásu v úterý turecké agentuře Anadolu sdělil, že dohoda o příměří bude zřejmě dojednána do konce srpna. Má zahrnout vydání těl mrtvých izraelských vojáků, pětileté příměří, otevření pohraničních přechodů do Pásma Gazy a výstavbu letiště na Sinaji.

Podle tohoto zdroje se na jednání podílí nejen Egypt a OSN, ale připojily se rovněž Turecko a Katar. Podle návrhů bude trvale otevřen hraniční přechod Rafáh mezi pásmem a Egyptem a bude zrychlena přeprava zboží přechodem Kerem Šalom z Izraele. Na Sinajském poloostrově pak mají vzniknout námořní a letecké terminály, které pomohou pásmo zásobovat. Kromě pětiletého příměří pak má dohoda zajistit vydání dvou izraelských civilistů zadržovaných v pásmu a těla dvou vojáků, kteří přišli o život v roce 2014. Z Pásma Gazy ustanou raketové a žhářské útoky na Izrael.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja na setkání s palestinskými politiky v Gaze řekl, že delegace Hamásu se z jednání vrátila minulý čtvrtek a znovu odjede do Káhiry k novým rozhovorům. Izraelská vláda svolala na čtvrtek mimořádnou schůzku, na níž se má o návrzích na příměří s Hamásem hovořit.

Podle listu Aš-Šark al-Avsat se vedení Hamásu snaží získat souhlas s plánem na příměří také od dalších palestinských skupin. Izraelský tisk napsal, že ozbrojená složka Hamásu je proti příměří.

Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007. Vytlačil z tohoto území konkurenční Fatah, který tvoří hlavní složku vlády Západního břehu Jordánu. Hamás prosazuje boj proti Izraeli, který od roku 2007 zavedl blokádu pásma, jež ztěžuje pohyb osob i zboží.

ČTK
  • 2Diskuse