13. ledna 2019 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelská armáda našla pod hranicí s Libanonem šest tunelů

Izraelský voják (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský voják (ilustrační snímek). | foto: APReuters

JERUZALÉM Izraelská armáda objevila šestý a poslední tunel pod hranicí s Libanonem. Podzemní chodby do Izraele vybudovali členové libanonského šíitského Hizballáhu a Izraelci začali chodby hledat v prosinci. Podle nich je chtěl Hizballáh použít k přeshraničním útokům.

Armádní mluvčí Jonatan Konrikus oznámil, že poslední nalezený tunel byl vůbec největší ze všech. Byl podle něj dlouhý několik set metrů a zasahoval hluboko do Izraele.

Armáda ve svém prohlášení uvedla, že operace určená k odhalení tunelů skončila a že nyní dohlédne na to, aby Hizballáh další tunely nebudoval.

O nálezech Izraelci informovali mírovou misi OSN UNIFIL, která od roku 1978 zajišťuje izraelsko-libanonskou hranici. Její zástupci už v prosinci konstatovali, že tunely jsou porušením rezoluce OSN, jíž byla v roce 2006 ukončena tehdejší druhá válka mezi Hizballáhem a Izraelem. V době, kdy izraelská armáda hledala tunely, UNIFIL znásobila hlídky, aby zajistila na hranici klid.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz