19. února 2018 9:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelské letectvo odpovědělo na raketový útok z Gazy

V neděli zahynuli dva Palestinci. Izraelské letouny v pondělí časně ráno... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V neděli zahynuli dva Palestinci. Izraelské letouny v pondělí časně ráno... | foto: Reuters

JERUZALÉM/GAZA Izraelské letouny v pondělí časně ráno napadly cíle patřící radikálnímu palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy v odpovědi na nedělní vypálení palestinské rakety na jih Izraele. Ani pondělní nálety, ani raketový útok si podle tohoto zdroje nevyžádaly oběti na životech.

V neděli při izraelském ostřelování pozic Hamasu v Pásmu Gazy zahynuli dva Palestinci. Armáda tak reagovala na útok palestinských ozbrojenců na hranicích Izraele s Pásmem Gazy, při němž v sobotu utrpěli zranění čtyři izraelští vojáci. 

Dva z nich byli zraněni vážně, ale jejich životy nejsou podle armády ohroženy. Izraelské letectvo následně při dvou vlnách náletů zasáhlo 18 zařízení Hamásu, včetně výrobny zbraní a tajných tunelů. Palestinské úřady pak uvedly, že zasaženy byly i výcvikové tábory radikálů.

Izraelské letectvo odpovědělo na raketový útok z Gazy.
Palestinské úřady pak uvedly, že zasaženy byly i výcvikové tábory radikálů.

Při pondělních náletech izraelské letouny podle armádního komuniké bombardovaly podzemní zařízení Hamásu na jihu Pásma Gazy. Podle zdrojů z palestinských bezpečnostních složek byly terčem objekty východně od města Rafáh.

Radikální hnutí Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007 a od té doby vedlo s Izraelem už tři války. Na hranicích s Gazou od posledního ozbrojeného konfliktu v roce 2014 dlouho panoval relativní klid, násilí znovu propuklo až loni v prosinci, kdy americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Hamás tehdy vyhlásil další intifádu, tedy povstání proti Izraeli.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!