5. dubna 2018 14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelské letectvo zaútočilo na ozbrojeného Palestince, který na následky zranění zemřel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Izraelské letectvo brzy ráno zaútočilo na ozbrojeného Palestince, který se blížil k bezpečnostnímu plotu mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem, uvedl list The Times of Israel s odvoláním na izraelskou armádu. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze následně potvrdilo, že muž na následky zranění zemřel v nemocnici, jeho identitu ale nezveřejnilo.

Izraelské letectvo oznámilo, že muž se pohyboval na severu Pásma Gazy a blížil se k hranici, když na něj letoun vypálil. „Armáda nedovolí nikomu, aby ohrozil bezpečnost izraelských civilistů, a bude pokračovat v operacích proti teroristům,“ uvedly izraelské bezpečnostní síly ve svém prohlášení.

Jaký typ zbraně měl Palestinec u sebe, armáda nezveřejnila. Nejnovější incident přichází nedlouho poté, co Izraelci minulý pátek během protestů na hranici s Gazou zabili 18 Palestinců. Další protesty podél hranice plánují Palestinci na tento pátek.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman v této souvislosti Palestince varoval, že přístup Izraele se nezmění a bezpečnostní složky zasáhnou opět velmi tvrdě proti všem útočníkům. „Jestliže dojde k provokacím, naše reakce bude stejně tvrdá jako minulý týden,“ uvedl ministr.

Palestinci u hranic Izraele a Pásma Gazy.

Palestinci u hranic Izraele a Pásma Gazy.

Již během minulého týdne si Palestinci v Pásmu Gazy postupně začali stavět stany u hranic s židovským státem. V pátek pak zahájili protest nazvaný „Pochod za návrat“. Nejprve šlo o demonstrace vsedě, brzy se ale shromáždění vymklo kontrole. Stovky Palestinců nereagovaly na výzvy organizátorů a izraelských vojáků a začaly zapalovat pneumatiky a házet kameny na příslušníky izraelské armády. Ti proti nim zasáhli. Protesty jsou plánované na více než šest týdnů a měly by podle plánu vyvrcholit v polovině května, v den výročí vzniku státu Izrael.

Ministerstvo zdravotnictví hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá, rovněž oznámilo, že svým zraněním dnes podlehl další Palestinec postřelený během protestů. Celkové počty obětí se různí, Izraelci žádnou oficiální bilanci nezveřejnili. Podle agentury AP nicméně dnešní dvě úmrtí znamenají, že od minulého pátku Izraelci v Gaze zabili celkem 21 osob.

ČTK
  • 10Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.