Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelské nálety v Gaze si vyžádaly už přes 270 mrtvých

Svět

  9:03
GAZA/JERUZALÉM - Izraelské letectvo zaútočilo v pásmu Gazy na základny radikálního hnutí Hamas. Podle palestinských zdravotníků si nálety zatím vyžádaly 271 mrtvých a přes 620 zraněných. Hamas na ničivý úder reagoval tím, že nařídil svým bojovníkům odvetné akce, a nedlouho poté na jih Izraele dopadlo několik raket, přičemž jeden člověk přišel o život. Vůdce hnutí Chálid Mišal vyzval k třetí intifádě, povstání proti Izraeli.

Izraelské letectvo zaútočilo na strategické cíle v pásmu Gazy. foto: ČTK

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás izraelskou akci odsoudil jako agresi, obě strany ale vyzval ke zdrženlivosti. Mezinárodní společenství reagovalo kriticky, většina politiků ale upozornila, že musejí ustat útoky z Gazy na židovský stát.

Cílem raket vypálených z izraelských bojových vrtulníků a letounů byl podle médií přístav ve městě Gaza a zhruba stovka policejních i jiných objektů Hamasu, které byly těžce poškozeny. Podle hnutí byly zničeny všechny jeho základny v Gaze. Izraelská strana mluví o nejméně 40 úspěšně zasažených cílech. Některé ze střel nicméně dopadly i do hustě osídlených oblastí, kde jsou základny hnutí často umístěny.

Podle agentury Reuters jde o jeden z nejkrvavějších dnů pro Palestince za 60 let trvání jejich konfliktu s Izraelem. Za nejhorší masakr, jaký Palestinci zažili, označil nálety vůdce vlády Hamasu v pásmu Gazy Ismáíl Haníja.

Podle Izraele budou útoky pokračovat
Izraelská armáda oznámila, že údery na "teroristické cíle" budou pokračovat a mohou být i rozšířeny, bude-li to nutné. Po první drtivé vlně bombardování za denního světla nálety pokračovaly i po setmění v jižní části pásma a jeho cílem byly především slévačské dílny a jiná zařízení.

"Operace pokračuje a potrvá tak dlouho, jak bude zapotřebí," zdůraznila armáda v souvislosti s večerními nálety.

Nejmenovaný vojenský zdroj upozornil, že ofenziva může trvat velmi dlouho, jelikož žádný časový limit nebyl stanoven, a že do ní mohou být zapojeny také pozemní síly.

V reakci na nálety Hamas oznámil, že "bude pokračovat v odporu až do poslední kapky krve" a že pomsta bude zahrnovat raketové útoky a vyslání sebevražedných atentátníků do Izraele. Vůdce Hamasu Mišál, který žije v exilu v Damašku, v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra vyzval Palestince k třetí intifádě, k "ozbrojenému boji proti sionistickému nepříteli", ale i k vnitřnímu míru, smíření Hamasu se soupeřícím Abbásovým hnutím Fatah.

"Všem bojovníkům bylo nařízeno odpovědět na izraelský masakr," přidala se k Hamasu další radikální palestinská organizace Islámský džihád.

Z pásma Gazy již dopadlo na území jižního Izraele několik raket. Média informují o jednom mrtvém, další dva obyvatelé města Netivot byli podle izraelských zdravotníků zraněni.

Mluvčí policejních jednotek Hamasu Islám Šahván sdělil, že na policejní základně ve městě Gaza, která byla zničena, se v době útoku konalo slavnostní vyřazení nových členů policejních sborů. Podle agentur zde byl zabit mimo jiné i šéf policie Hamasu v celém pásmu Gazy Taufík Džabbár.

Spojené státy vyzvaly Izrael, aby se při útocích vyhnul civilním obětem. K zastavení akcí proti Hamasu ale Bílý dům výslovně nenabádal, protože USA považují Hamas za teroristickou organizaci. K tomu, aby bylo ukončeno násilí, musí Hamas podle mluvčího prezidenta George Bushe nejdříve zastavit ostřelování izraelského území. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová prohlásila, že vinu na útoku nese výhradně Hamas, protože porušil příměří s Izraelem.

OSN vyzývá k okamžitému zastavení násilí
K okamžitému zastavení násilí v regionu vyzval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Pan je "hluboce znepokojen dnešním rozsáhlým násilím a krveprolitím v Gaze i pokračujícím násilím v jižním Izraeli," uvádí se v prohlášení OSN.

Evropská unie vyzvala k okamžitému ukončení izraelských i palestinských útoků. Prohlášení vydané Francií jako předsednickou zemí EU zdůrazňuje, že pro Gazu není vojenského řešení. Zároveň naléhá na okamžité otevření všech kontrolních stanovišť a obnovení dodávek paliva a humanitární pomoci.

Egypt už rozhodl o otevření hraničních přechodů s Gazou, aby umožnil sanitním vozům převoz raněných do svých nemocničních zařízení.

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová na rozdíl od mínění EU uvedla, že Izrael nemá vůči Hamasu jinou možnost než vést vojenskou akci. "Až dosud jsme byli zdrženliví. Dnes už ale není jiná možnost než vojenská operace.

Jen tento týden dopadlo na izraelské území sto raket a granátů, přičemž 80 jich bylo v jediný den," uvedla. Obvinila také Hamas, že z propagandistických důvodů cynicky zneužívá své civilní obyvatelstvo. "Pokud jsou zasaženi civilisté, pak zodpovědnost padá na Hamas." K zásahu proti Izraeli vyzval mezinárodní veřejnost palestinský předák Abbás. K zastavení vojenských operací proti Gaze dnes Izrael v oficiálním prohlášení vyzvalo ruské ministerstvo zahraničí. Současně ale žádalo Hamas, aby přestal ostřelovat raketami území židovského státu.

Hamas a další palestinské ozbrojené skupiny od předminulého pátku, kdy skončilo šestiměsíční příměří s židovským státem, zesílily raketové a granátové útoky proti Izraeli. Za tu dobu na izraelské území dopadlo 200 projektilů. Jeden z granátů však dopadl na dům v severní části pásma Gazy, kde zabil dvě palestinské dívky.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat