Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Výsledky voleb v Izraeli ukazují na patovou situaci. Ganc chce vládu národní jednoty, Netanjahu sionistický kabinet

Ani premiér Netanjahu se ve středu ráno neprohlásil ani za vítěze voleb, ani nepřiznal porážku. foto: Reuters

Jeruzalém - Dvě hlavní strany v Izraeli - pravicový Likud premiéra Benjamina Netanjahua a centristická koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu Bennyho Gance - po sečtení 92 % hlasů odevzdaných při úterních předčasných volbách mají shodně 32 křesel. Informovala o tom dnes agentura AFP, která později upřesnila, že jde o propočty izraelských médií. Volební komise zatím úředně potvrdila výsledek po sečtení 44 procent hlasů.
  7:10aktualizováno  11:54

K vytvoření vlády by obě strany potřebovaly mít se svými spojenci z menších stran ve 120členném parlamentu dohromady většinu v podobě 61 křesel. List The Times of Israel napsal, že ani jedna ze stran nebude schopna vytvořit vládu bez nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana. Ta podle dosud sečtených hlasů získala devět křesel. Lieberman se ale již dříve nechal slyšet, že bude prosazovat širší koalici obou hlavních stran.

Sjednocená arabská kandidátka se nachází podle dosud sečtených hlasů na třetím místě s 12 křesly, shodně se potom s devíti křesly umístily strany Izrael je náš domov a ultraortodoxní Šas. Aškenázský náboženský blok Jednotný judaismus získal osm křesel, koalice Pravice sedm křesel, středo-levicová koalice Strany práce a centristické strany Most šest křesel a levicová koalice Demokratický svaz pět křesel. Původně list The Times of Israel uváděl, že Demokratický svaz získal šest křesel, poté ale součet opravil.

Benny Gantz hlavní soupeř premiéra Benjamina Netanjahua v úterních...
Netanjahu v proslovu ke svým spolustraníkům z konzervativního Likudu řekl, že...

Podle The Times of Israel by koalice pravicových a nábožensky orientovaných stran vedená Netanjahuem mohla dohromady získat 56 křesel, zatímco Gancův středolevicový blok 55 křesel, což ani v jednom případě nedosahuje na parlamentní většinu. Uprostřed se totiž nachází Lieberman, který hovoří o vytvoření koalice obou hlavních stran. „Je tu jediná možnost: široká vlády jednoty,“ řekl Lieberman novinářům dnes ráno. Lieberman zároveň již dříve vyloučil vypsání dalších voleb a odmítl, že by jeho strana šla do koalice s arabskými či ultraortodoxními židovskými stranami. Letos se už konaly dvakrát předčasné. Už po dubnových volbách Lieberman odmítl do kabinetu vstoupit bez záruky přijetí branného zákona, který měl zavést povinnou vojenskou službu i pro členy ultraortodoxní komunity, což Netanjahu odmítl.

Modrá a bílá ale již dříve odmítla být ve vládě vedené Netanjahuem, kterému hrozí obžalování z korupce. Zatímco Netanjahu by zřejmě odmítl být ve vládě, v níž by nebyl premiérem.

Netanjahu v proslovu ke svým spolustraníkům z konzervativního Likudu řekl, že bude usilovat o vytvoření silné „sionistické“ vlády bez účasti arabských stran. Úterní volby nemají jasného vítěze.

„Počkáme na skutečné výsledky, ale stav věcí je takový, že jsme splnili svoji misi,“ řekl bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády stoupencům své strany v Tel Avivu. Dodal, že Netanjahu „se svou misí neuspěl“.

Ani premiér Netanjahu se ve středu ráno neprohlásil ani za vítěze voleb, ani nepřiznal porážku. Řekl pouze, že čeká na oficiální výsledky a že bude usilovat o sestavení „silné sionistické vlády“, která by odrážela názory „mnoha lidí země“.

„V příštích dnech zahájíme jednání s cílem ustavení silné sionistické vlády,“ prohlásil nad ránem před malým davem svých stoupenců Netanjahu, který z těchto jednání předem vyloučil „antisionistické arabské strany“. „Nebude a nemůže tu být vláda, která se opírá o arabské, protisionistické strany,“ citovala premiéra agentura Reuters.

Podle Netanjahua se Izrael nachází v „historickém bodě“ s obrovskými šancemi a výzvami, mezi něž patří především „existenční ohrožení Izraele Íránem a jeho pobočníky“.

Silná sionistická vláda, nebo Netanjahuův konec?

Izraelský premiér rovněž připomněl, že americký prezident Donald Trump brzy zveřejní mírový plán pro Blízký východ. „A způsob, jakým budou vedena vyjednávání s Trumpem, určí budoucnost státu Izrael pro nadcházející generace,“ řekl Netanjahu. Proto podle něj Izrael potřebuje „silnou, stabilní a sionistickou vládu“.

Strany nyní čekají složitá koaliční jednání, která by mohla ohrozit politickou budoucnost Netanjahua.

Také Lieberman už během povolební noci vyzval k vytvoření velké koalice. „Máme pouze jednu možnost - národní, liberální širokou vládu zahrnující Izrael je náš domov, Likud a Modrou a bílou,“ řekl Lieberman svým stoupencům v Jeruzalémě.

Izraelci šli letos volit parlament už podruhé. Po dubnových volbách se Netanjahuovi nepodařilo sestavit většinovou koalici a Kneset hlasoval pro své rozpuštění. Hlasování se v úterý podle volební komise zúčastnilo 69,4 %oprávněných voličů, což je o necelé procento více než v dubnu.

Autor: