Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Izraelskou vládu bude sestavovat dosavadní premiér. Netanjahu dostal pověření od prezidenta Rivlina

Premiér Izraele Benjamin Netanjahu během soudu ohledně korupční aféry. foto: Reuters

Aktualizováno
Jeruzalém - Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes pověřil sestavením nové vlády dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua. Předčasné volby se konaly v březnu a nepřinesly výsledek, který by jakémukoli z politiků umožnil sestavit většinový kabinet. Netanjahu má nyní ve 120členném parlamentu podporu 52 poslanců.
  11:57aktualizováno  14:30

Rivlin od pondělka konzultoval s vůdci 13 politických stran, jež se ve volbách 23. března do parlamentu dostaly. Zjišťoval, kterého z politiků podpoří do funkce příštího ministerského předsedy. „Nikdo z kandidátů nemá bohužel reálnou šanci kabinet sestavit,“ sdělil dnes Rivlin a dodal, že se nakonec rozhodl svěřit úkol Netanjahuovi, protože ten má podporu největší, byť nikoli většinovou.

Netanjahu, který bude vládu formovat za posledních 25 let poosmé, má na úkol 28 dní s možností dvoutýdenního prodloužení. V případě neúspěchu může prezident pověřit jiného politika nebo může úkol vybrat kandidáta předat parlamentu.

Tábor stran, které se vymezují proti Netanjahuovi, dá dohromady nyní 45 mandátů, ale tři strany nikoho jako kandidáta na premiéra nejmenovaly. Jaira Lapida, jehož strana Ješ Atid skončila ve volbách se 17 mandáty druhá, při konzultacích s Rivlinem podpořily strany, jež mají v Knesetu dohromady 45 mandátů. Lapid prezidentovu volbu komentoval tak, že Rivlin neměl na výběr. Poskytnout příležitost Netanjahuovi, který je souzen za korupci, je ale podle něj ostudné. „Poškozuje to Izrael a naši pověst země, která dodržuje zákony,“ řekl. 

Aliza Barashi s kolegy.
Bývalý šéf Bezeq Telecom Shaul Elovitch.

Rivlin dnes při zdůvodňování svého výběru řekl, že nemůže nahradit soudce. Narážel na proces s Netanjahuem, který dnes pokračoval a v němž premiér čelí obvinění ve třech korupčních kauzách. „Podle zákona může ve funkci pokračovat i premiér, který je stíhán. Nebylo to snadné rozhodnutí,“ řekl prezident.

Odpoledne před novináře přestoupil Naftali Bennett, jehož strana Jamina má sedm mandátů a pro funkci premiéra nepodpořila zatím Netanjahua ani Lapida. Bennett vyzval k sestavení „stabilní pravicové vlády, která Izrael ušetří pátých voleb a propadání se do spirály zmatku a nenávisti“. Březnové volby byly čtvrté za minulé dva roky.

„Vláda, která vznikne, musí odrážet názory lidí, národní shodu,“ uvedl Bennett. Izraelci si podle něj přejí pravicovou, nacionalistickou, ale nikoli extremistickou vládu. „To je vůle lidu: Vytvoření stabilní pravicové národní vlády,“ sdělil.

S poukazem na stranu Nová naděje odpadlíka od Netanjahuova Likudu Gideona Saara řekl, že jsou v Izraeli takoví, „kteří si říkají pravice, ale kteří nemají problém se zatahováním Izraele do dalších strašných voleb“. „Nemají názor, pouze ambice,“ sdělil na adresu Nové naděje. K politikům kolem Lapida řekl, že jsou tací, „kteří věří, že povedou levicovou vládu a budou znehodnocovat jeho (Bennettovy) názory“.

Podle izraelských médií Lapid při vyjednávání s potenciálními koaličními partnery oslovil i Bennetta a za účast v jeho vládě mu nabídl rotující režim předsedy vlády, v němž by první na řadě byl Bennett. 

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...