Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelský exministr pro energetiku byl obžalován ze špionáže pro Írán

Svět

  17:00aktualizováno  20:23
JERUZALÉM - Někdejší izraelský ministr pro energetiku Gonen Segev byl obžalován ze špionáže pro Írán. S odkazem na pondělní sdělení izraelské kontrašpionážní služby Šin Bet o tom informovala agentura Reuters.

Někdejší izraelský ministr pro energetiku Gonen Segev. foto: Reuters

Segeva, který zastával post izraelského ministra energetiky v letech 1995–1996 a v poslední době žil v Nigérii, „rekrutovala íránská zpravodajská služba a byl agentem“, stojí v prohlášení Šin Bet. Dvaašedesátiletý Segev byl zatčen v květnu během návštěvy Rovníkové Guineje, odkud byl vydán do Izraele, kde byl v pátek obžalován.

Segev byl v roce 2004 v Izraeli poslán za mříže, jelikož se do země pokusil propašovat pilulky extáze a zfalšoval diplomatický pas. Po propuštění v roce 2007 se přestěhoval do Nigérie, kde mohl vykonávat lékařskou činnost, která mu byla v Izraeli zakázána.

Američané mají v plánu opustit Radu OSN pro lidská práva. Prý je proti Izraeli

V roce 2012 se Segev podle služby Šin Bet spojil s diplomaty na íránské ambasádě v Nigérii a dvakrát navštívil Írán, kde se setkal s osobami, kterým sdělil informace o izraelském energetickém sektoru, bezpečnostních zařízeních a osobách v izraelské politice a bezpečnostních službách. Rovněž zmíněné Íránce údajně představoval jako podnikatele lidem z izraelského energetického průmyslu. Segev si s íránskými agenty také údajně posílal šifrované zprávy.

Část spisu zůstala utajena. Podle obhájce plné znění obžaloby budí jiný dojem, než sdělení služby Šin Bet.

Od íránské islámské revoluce v roce 1979, kdy kontrolu nad Íránem převzali radikální duchovní, íránští vůdci opakovaně hovořili o zničení Izraele, který považují za okupanta muslimského území. Izraelská vláda vnímá Írán jako hrozbu a zdůrazňuje, že nelze dopustit, aby měl jaderné zbraně.

Autor: