Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Izraelský kamikadze ve službách Ázerbajdžánu: smrtonosná zbraň nad Kavkazem

Slovensko-cest

  10:21
JEREVAN/MOSKVA - Bezpilotní letouny-kamikadze jako novou smrtonosnou zbraň poprvé v dějinách válek nasadil Ázerbájdžán proti Náhornímu Karabachu. Arméni tvrdí, že sestřelili šest takových strojů, jednoho prý zlikvidoval rolník loveckou puškou, napsal ruský internetový list Gazeta.ru.

Arménský bojovník nese kalašnikovy svým druhům ve zbrani (provincie Martakert v Náhorním Karabachu, 4. dubna 2016). foto: Reuters

Jedním z charakteristických rysů bojů, které propukly po 22 letech na linii dotyku mezi Náhorním Karabachem a ázerbájdžánskými silami, se stalo uplatnění bezpilotních letounů. Nečekané bylo hlavně použití dronů útočících nárazem. Arméni v důsledku útoků utrpěli ztráty na životech.

Již ráno 2. dubna, jen pár hodin po propuknutí velkých bojů, mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan, jehož stránka na facebooku se stala bezmála hlavním zdrojem informací z bojiště, zveřejnil snímky sestřeleného ázerbájdžánského bezpilotního letounu.

Situace u Náhorního Karabachu se prudce vyostřila během noci 2. dubna, kdy...
Arménští vojáci u raketometu Grad.

Později se objevily zprávy, že ázerbájdžánský dron zaútočil na autobus, ve kterém jeli na frontu arménští dobrovolníci. Zprvu bylo oznámeno pět, později sedm zabitých. O útoku na autobus u Martakertu informoval mluvčí vlády neuznávané republiky v Náhorním Karabachu.

Téhož dne se objevily zprávy o dalším útoku dronu na další autobus. Vůz s novináři dron minul o několik desítek metrů.

Opravdový kamikadze

Až později vyšlo najevo, že smrtonosným ázerbájdžánským strojem je izraelský bezpilotní letoun Harop od společnosti Israel Aerospace Industries (IAI). Na internetu se objevily záběry, jak útočí na arménské pozice.

Slovensko zadrželo téměř 20 lidí, včetně vyšinutého Araba stavícího drony

Je to opravdový kamikadze, který - na rozdíl od známého amerického bezpilotního letounu Predator s raketami Hellfire - se sám navádí na cíl, který zničí tím, že na něj dopadne jako kámen.

Do vzduchu se dostává ze speciálních mobilních kontejnerů, kterých se na nákladní vůz vejde tucet. Pro útok na pozemní cíl je vybaven bojovou hlavicí o váze 15 kilogramů. Ve vzduchu může číhat až šest hodin. Může létat vysoko, což snižuje jeho zranitelnost. Jakmile nalezne a zaměří cíl, zřítí se na něj i s bojovou hlavicí. Nenalezne-li během letu vhodný cíl, vrátí se na místo startu.

Podle údajů na webu výrobce může být Harop dálkově řízen operátorem, anebo se může navést na cíl zcela autonomně za pomoci radaru či elektrooptického systému. Harop je ideální prostředek pro boj s protivzdušnou obranou protivníka, protože malé rozměry znemožňují jeho odhalení pozemními radary. Jde o zdokonalenou verzí dronu Harpy, který nemohl být řízen dálkově.

Lze tvrdit, že se objevil zcela nový typ zbraně. Nelze však s jistotou uvést, které země disponují podobnými bezpilotními letouny. Firma IAI podle zprávy z června 2015 prodala různým klientům stovky těchto strojů.

„Žádný válečný konflikt se v současnosti neodehraje bez bezpilotních letounů, s jejich pomocí se obstarává veškerý průzkum. Je to jeden ze základních trendů v rozvoji zbraňových systémů pro nejbližších deset až patnáct letech,“ uvedl náměstek ruského ministra obrany pro výzbroj Jurij Borisov.

I na Ukrajině a v Sýrii

Izraelské drony byly podle listu The Washington Post v posledních měsících zpozorovány na Ukrajině a v Sýrii.

NÁHORNÍ KARABACH

O izraelské bezpilotní letouny se Ázerbájdžán začal zajímat v roce 2011, ale spolupráce obou zemí ve vojenské oblasti začala ještě v roce 2004, kdy Baku začalo dostávat izraelské zbraně z Turecka. Ázerbájdžán v roce 2011 plánoval koupit od Izraele 60 bezpilotních letounů Aerostar a Orbiter.

Arménská média informovala o šesti zničených ázerbájdžánských bezpilotních letounech. Opravdovým hrdinou arménského internetu se stal nejmenovaný pastýř, který si podle novináře Chačatura Melkumjana ze Stěpanakertu všiml stroje létajícího nad Martakertem, usoudil, že nemůže být arménský, a tak jej sestřelil loveckou puškou.

Podobné historiky s rolníky, likvidujícími moderní stroje starými puškami, se objevily i dříve. Během irácké války v roce 2003 Saddám Husajn blahopřál farmáři, který prý sestřelil americký bitevní vrtulník Apache. Farmář později přiznal, že skutečnost byla přikrášlena a že sestřelený stroj prostě našel na poli.

Autor: