Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelský ministr zdravotnictví údajně nazval koronavirus božím trestem za homosexualitu. Pak sám onemocněl

Ja’akov Litzman (vpravo) a Benjamin Netanjahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ja’akov Litzman (vpravo) a Benjamin Netanjahu. | foto: Twitter.com/@alfonslopeztenaReprofoto

Tel Aviv/Praha  Ja’akov Litzman, tak zní jméno ultra-ortodoxního izraelského ministra zdravotnictví, který před několika týdny údajně prohlásil, že koronavirus je „božím trestem za homosexualitu.“ Nyní je nemocný on i jeho manželka. Aby mohl pracovat z domova, museli mu úředníci sehnat počítač a zařídit připojení k internetu.

Před několika dny izraelského ministra zdravotnictví, jedenasedmdesátiletého Ja’akova Litzmana, otestovali pozitivně na covid-19, onemocněla také jeho manželka. Ministr se poté stáhnul z veřejného života s tím, že bude vykonávat svou práci z domova. Mělo to ale háček.

Podle izraelského listu Times of Izrael ultraortodoxní žid ve svém domě v Jeruzalémě neměl stolní počítač, notebook, chytrý telefon, ani připojení k internetu, což znemožnilo takzvaný home office. „Většina izraelských ultraortodoxních židů žije v komunitách do značné míry oddělených od světského a moderního ortodoxního mainstreamu. Bez televize, s omezeným přístupem k počítači i k telefonům,“ vysvětluje izraelský novinář David Horovitz.

Úředníci mu vše zařídili, Litzmanovo náboženské přesvědčení muselo jít stranou. Ještě než se svoji chotí onemocněl, tak šéf strany s názvem Sjednocený judaismus Tóry podle španělského právníka a bývalého člena katalánského parlamentu Alfonse Lópeze Teny prohlásil, že koronavirus je „božím trestem za homosexualitu“.

Litzman jako ministr zdravotnictví hraje od začátku vypuknutí nemoci v Izraeli jednu z nejklíčovějších, ale také nejkontroverznějších rolí. Na základě příkazů ministerstva zdravotnictví jsou desítky tisíc Izraelců v karanténě kvůli možnému kontaktu s virem. Zakázán je volný pohyb, lidé smějí chodit pouze na nákupy.

Ministrovi kritici podle Times of Israel namítají, že ministr zdravotnictví při řešení boje proti koronaviru nejprve upřednostňoval zájmy ultraortodoxní komunity před širokou veřejností. Podle nich se navíc snažil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua přesvědčit, aby oddálil přísná omezení veřejných shromáždění, aby nenarušila oslavy židovského svátku Purim. Bojoval také proti uzavírání synagog.

Svědci navíc podle izraelského listu tvrdí, že koronavirem se mohl nakazit při účasti na skupinové modlitbě, přestože něco takového ministerstvo, které vede, striktně zakázalo. Přední lékaři v zemi dokonce požadovali jeho odvolání. „Bylo by správné, aby v čele zdravotnictví stál lékař s bohatými zkušenostmi,“ stálo v jejich dopise.

Mezi osoby, které kvůli Litzmanově onemocnění musely do izolace, patří například premiér státu Benjamin Netanjahu, náčelník zpradovajské služby Mosadu Yossi Cohen a uznávaná kapacita v otázkách národní bezpečnosti Meir Ben-Shabbat.  

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...