Před několika dny izraelského ministra zdravotnictví, jedenasedmdesátiletého Ja’akova Litzmana, otestovali pozitivně na covid-19, onemocněla také jeho manželka. Ministr se poté stáhnul z veřejného života s tím, že bude vykonávat svou práci z domova. Mělo to ale háček.
Izrael se snaží vycvičit psy, aby dokázali vycítit koronavirus ze slin nakažených |
Podle izraelského listu Times of Izrael ultraortodoxní žid ve svém domě v Jeruzalémě neměl stolní počítač, notebook, chytrý telefon, ani připojení k internetu, což znemožnilo takzvaný home office. „Většina izraelských ultraortodoxních židů žije v komunitách do značné míry oddělených od světského a moderního ortodoxního mainstreamu. Bez televize, s omezeným přístupem k počítači i k telefonům,“ vysvětluje izraelský novinář David Horovitz.
Úředníci mu vše zařídili, Litzmanovo náboženské přesvědčení muselo jít stranou. Ještě než se svoji chotí onemocněl, tak šéf strany s názvem Sjednocený judaismus Tóry podle španělského právníka a bývalého člena katalánského parlamentu Alfonse Lópeze Teny prohlásil, že koronavirus je „božím trestem za homosexualitu“.
Israel’s Health Minister Yaakov Lizman, head of Agudat Yisrael party,
— Alfons López Tena (@alfonslopeztena) April 4, 2020
who weeks ago declared that coronavirus is a "divine punishment for homosexuality", has been infected. His wife too. This forces PM Netanyahu to have to isolate himself for another 15 days pic.twitter.com/JpEAX8iMwb
Litzman jako ministr zdravotnictví hraje od začátku vypuknutí nemoci v Izraeli jednu z nejklíčovějších, ale také nejkontroverznějších rolí. Na základě příkazů ministerstva zdravotnictví jsou desítky tisíc Izraelců v karanténě kvůli možnému kontaktu s virem. Zakázán je volný pohyb, lidé smějí chodit pouze na nákupy.
Časovaná bomba v Izraeli? Není ochotný testovat na Covid-19 Araby, varuje expert z tamní univerzity |
Ministrovi kritici podle Times of Israel namítají, že ministr zdravotnictví při řešení boje proti koronaviru nejprve upřednostňoval zájmy ultraortodoxní komunity před širokou veřejností. Podle nich se navíc snažil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua přesvědčit, aby oddálil přísná omezení veřejných shromáždění, aby nenarušila oslavy židovského svátku Purim. Bojoval také proti uzavírání synagog.
Svědci navíc podle izraelského listu tvrdí, že koronavirem se mohl nakazit při účasti na skupinové modlitbě, přestože něco takového ministerstvo, které vede, striktně zakázalo. Přední lékaři v zemi dokonce požadovali jeho odvolání. „Bylo by správné, aby v čele zdravotnictví stál lékař s bohatými zkušenostmi,“ stálo v jejich dopise.
Mezi osoby, které kvůli Litzmanově onemocnění musely do izolace, patří například premiér státu Benjamin Netanjahu, náčelník zpradovajské služby Mosadu Yossi Cohen a uznávaná kapacita v otázkách národní bezpečnosti Meir Ben-Shabbat.