Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelský ministr zdravotnictví údajně nazval koronavirus božím trestem za homosexualitu. Pak sám onemocněl

Svět

  17:46
Tel Aviv/Praha - Ja’akov Litzman, tak zní jméno ultra-ortodoxního izraelského ministra zdravotnictví, který před několika týdny údajně prohlásil, že koronavirus je „božím trestem za homosexualitu.“ Nyní je nemocný on i jeho manželka. Aby mohl pracovat z domova, museli mu úředníci sehnat počítač a zařídit připojení k internetu.

Ja’akov Litzman (vpravo) a Benjamin Netanjahu. foto: Twitter.com/@alfonslopeztenaReprofoto

Před několika dny izraelského ministra zdravotnictví, jedenasedmdesátiletého Ja’akova Litzmana, otestovali pozitivně na covid-19, onemocněla také jeho manželka. Ministr se poté stáhnul z veřejného života s tím, že bude vykonávat svou práci z domova. Mělo to ale háček.

Podle izraelského listu Times of Izrael ultraortodoxní žid ve svém domě v Jeruzalémě neměl stolní počítač, notebook, chytrý telefon, ani připojení k internetu, což znemožnilo takzvaný home office. „Většina izraelských ultraortodoxních židů žije v komunitách do značné míry oddělených od světského a moderního ortodoxního mainstreamu. Bez televize, s omezeným přístupem k počítači i k telefonům,“ vysvětluje izraelský novinář David Horovitz.

Úředníci mu vše zařídili, Litzmanovo náboženské přesvědčení muselo jít stranou. Ještě než se svoji chotí onemocněl, tak šéf strany s názvem Sjednocený judaismus Tóry podle španělského právníka a bývalého člena katalánského parlamentu Alfonse Lópeze Teny prohlásil, že koronavirus je „božím trestem za homosexualitu“.

Litzman jako ministr zdravotnictví hraje od začátku vypuknutí nemoci v Izraeli jednu z nejklíčovějších, ale také nejkontroverznějších rolí. Na základě příkazů ministerstva zdravotnictví jsou desítky tisíc Izraelců v karanténě kvůli možnému kontaktu s virem. Zakázán je volný pohyb, lidé smějí chodit pouze na nákupy.

Ministrovi kritici podle Times of Israel namítají, že ministr zdravotnictví při řešení boje proti koronaviru nejprve upřednostňoval zájmy ultraortodoxní komunity před širokou veřejností. Podle nich se navíc snažil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua přesvědčit, aby oddálil přísná omezení veřejných shromáždění, aby nenarušila oslavy židovského svátku Purim. Bojoval také proti uzavírání synagog.

Svědci navíc podle izraelského listu tvrdí, že koronavirem se mohl nakazit při účasti na skupinové modlitbě, přestože něco takového ministerstvo, které vede, striktně zakázalo. Přední lékaři v zemi dokonce požadovali jeho odvolání. „Bylo by správné, aby v čele zdravotnictví stál lékař s bohatými zkušenostmi,“ stálo v jejich dopise.

Mezi osoby, které kvůli Litzmanově onemocnění musely do izolace, patří například premiér státu Benjamin Netanjahu, náčelník zpradovajské služby Mosadu Yossi Cohen a uznávaná kapacita v otázkách národní bezpečnosti Meir Ben-Shabbat.  

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat