Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Izraelský premiér Netanjahu obvinil hnutí Hizballáh, že v Bejrútu tajně skladuje zbraně

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na ministerstvu zahraničí v Jeruzalémě, 5. července. foto: Reuters

Jeruzalém/Bejrút - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil libanonské šíitské hnutí Hizballáh, že má v rezidenční čtvrti Bejrútu „tajný sklad zbraní“, a varoval, že tento sklad může v libanonském hlavním městě způsobit další tragickou explozi. Hizballáh toto tvrzení odmítl, píší agentury AP a Reuters.
  22:57

Ve videu adresovaném Valnému shromáždění OSN Netanjahu na mapě ukázal, že se údajné sklady nacházejí v blízkosti skladiště paliva a čerpací stanice. Libanonce vyzval, aby proti skladišti protestovali. Izraelská armáda později podrobné mapy, na které premiér poukazoval, zveřejnila.

„Tady dojde k dalšímu výbuchu, přímo tady,“ řekl ministerský předseda. „Musíte okamžitě jednat, musíte proti tomu protestovat, protože jestli to vybuchne, nastane další tragédie,“ apeloval na obyvatele rezidenční čtvrti Netanjahu. „Írán a Hizballáh vás i vaše rodiny záměrně vystavují velkému nebezpečí,“ dodal.

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh obvinění izraelského premiéra odmítl; Netanjahu se podle něj snaží Libanonce proti hnutí poštvat. „Premiér nepřítele před krátkou chvílí promluvil přímo k OSN; promluvil, aby podnítil Libanonce proti nám, jako vždy,“ řekl Nasralláh.

Libanon se nyní potýká s nejhorší ekonomickou krizí od občanské války v letech 1975-1990 a následky ničivého výbuchu v bejrútském přístavu. Mohutný výbuch v Bejrútu se stal 4. srpna, připravil o život nejméně 190 lidí, kolem 6000 zranil a způsobil rozsáhlé materiální škody. Od té doby v přístavu a jinde v metropoli propukla řada požárů, což vyvolalo mezi obyvateli paniku. Stav ekonomiky se nelepší.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...