28. února 2019 17:42, aktualizováno  20:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelský prokurátor obviní premiéra Netanjahua z korupce. Zřejmě ale až po dubnových volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jehož vláda oznámila rozpuštění... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jehož vláda oznámila rozpuštění... | foto: Reuters

Jeruzalém  Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit ve čtvrtek oznámil, že premiéra Benjamina Netanjahua obviní z korupce a podvodu. Podle místních médií ale nebude formálně obviněn před dubnovými volbami a prokurátor ho podle obvyklé právní praxe před obviněním ještě vyslechne. Netanjahu obvinění znovu odmítl a opět je označil za "politicky motivovaná". A zatímco pravicové strany premiéra podpořily, levice ho vyzvala k odstoupení.

„Nátlak levice zapracoval,“ uvedl ve čtvrtek Netanjahu v projevu vysílaném v televizi. Načasování oznámení šest týdnů před parlamentními volbami označil za skandální a své politické oponenty obvinil, že vůči němu vedou „bezprecedentní hon na čarodějnice“. Uvedl také, že v úřadu premiéra hodlá zůstat ještě „mnoho let“.

Za politickou perzekuci označila oznámení prokurátora i Netanjahuova strana Likud. Její advokáti se snažili čtvrtečnímu oznámení o obvinění zabránit s tím, že zveřejnění takové informace krátce před volbami je „bezprecedentním zasahováním“ do demokratického procesu a že to ovlivní volby. Soud jejich stížnost odmítl

Netanjahua podpořily i další pravicové strany. Naopak lídr Strany práce Avi Gabbaj vyzval premiéra k rezignaci. „Netanjahu ničí všechno, jen aby se zachránil. Izraelci nechtějí zkorumpované vedení. Premiér dělá ostudu lidem i zemi. Netanjahu, podej demisi,“ řekl Gabbaj.

Netanjahua doporučila obvinit z korupce ve třech kauzách už loni koncem roku policie. Podle čtvrtečních zpráv chce Mandelblit premiéra obvinit z úplatkářství v kauze nazvané případ 4000 a v dalších dvou kauzách (označovaných jako případ 1000 a případ 2000) má být obviněn z podvodu a zneužití důvěry.

Kauza zvaná případ 4000 se týká telekomunikační firmy Bezeq, jejíž společnost Walla! provozuje stejnojmenný zpravodajský server. Podle policie, která zakládá své tvrzení na výpovědích šesti desítek lidí, existují důkazy, že Netanjahu přijal úplatky a několik let ovlivňoval zprávy o sobě na serveru Walla!.

Další dvě kauzy se týkají přijetí darů od premiérových přátel-miliardářů a jedna z nich rovněž ovlivňování novin tak, aby o premiérovi psaly pozitivně. Netanjahu tvrdí, že nešlo o korupci, protože nebyly předávány peníze. Podle policie byly v některých případech ve hře cenné dary a dalších výhody.

Pokud by byl Netanjahu obviněn v premiérském úřadu, bylo by to podle místních médií poprvé v izraelské historii. Deník The Times of Israel připomněl kauzu premiéra Ehuda Olmerta (2006-2009), který byl rovněž obviněn z korupce, formálně ale až poté, kdy už nebyl premiérem. Olmert si odpykal ve vězení necelých 17 měsíců, propuštěn byl předčasně v létě 2017.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz