Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelští diplomaté hrozí bojkotem, ministerstvu zahraničí chybí peníze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | foto: Reuters

Jeruzalém Izraelské ministerstvo zahraničí nemá dost peněz na zajištění svých aktivit a jeho zaměstnanci pohrozili bojkotem diplomacie. Mohlo by se to týkat i plánované cesty premiéra Benjamina Netanjahua do Asie. Podle úterní zprávy internetového deníku The Times of Israel na ministerstvu chybějí peníze na náplně do kopírek, kávu i na cestovné.

V minulých 20 letech se úřadu jako jedinému z izraelských ministerstev snížil rozpočet a podle diplomata pro Jižní Súdán Hanana Godera činí ročně 1,3 miliardy šekelů (zhruba osm miliard Kč). „Máme peníze jen na nájem a mzdy a někdy na účty za elektřinu,“ řekl.

Izraelský velvyslanec v Keni má na starosti také čtyři jiné země v okolí, ale kvůli nedostatku financí do nich nemůže jezdit. „Náš zástupce v Helsinkách si nemůže koupit lístek za 60 eur na dvacetiminutovou cestu do Tallinnu, aby tam vyjádřil solidaritu s tamní židovskou komunitou,“ řekl Goder k nedávnému případu poničení židovského hřbitova v Estonsku.

Ministerstvo kvůli těmto problémům přestalo poskytovat základní konzulární službu a hodlá omezit diplomatické aktivity. Hovoří se také o sabotování mnohamilionové zbrojní smlouvy.

Podle serveru je situace výsledkem cílené premiérovy politiky. „Netanjahu ministerstvo zahraniční systematicky oslaboval. Snižoval mu rozpočet, oslaboval personál a dělil odpovědnost, aby udržel v klidu politické partnery. Trpí tím zahraniční vztahy Izraele i naše národní bezpečnost,“ řekl k Netanjahuově politice bývalý ministr financí Jair Lapid.

Ministerstvo zahraničí vedl v minulých čtyřech letech Netanjahu. „Je to záměrný a trvalý vývoj, který má ministerstvo oslabit a decentralizovat jeho pravomoci, což Izraeli brání zlepšit zahraniční vztahy,“ tvrdí Nimrod Goren, který stojí v čele izraelského ústavu pro zahraniční politiku regionu.

I diplomaté si myslí, že přicházejí o pravomoci a že skutečně důležité zahraniční otázky se řeší v premiérově úřadě, národní bezpečnostní radě a rozvědce Mossad. V červnu například oznámil vytvoření „formálních vztahů“ s Ománem šéf Mossadu Josi Cohen. Z ministerstva na jiné úřady jsou „odkláněna“ i témata související s bojem proti antisemitismu, projekty v Rudém a Mrtvém moři, dohody o sdílení vody s Jordánskem.

Největší problémy úřadu jsou ale podle serveru finanční. Izrael přestal platit příspěvky několika mezinárodním organizacím. „To je hrozné. Mluvíte o Izraeli, členu OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) a zemi s jednou z největších HDP na světě, o zemi nových technologií. Přiblížili jsme se k Měsíci, ale nedokážeme zaplatit své příspěvky,“ řekl Goder.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...