Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Izraelští rabíni kvůli prasečí chřipce vyhlásili půst

Svět

  8:05
JERUZALÉM - Izraelští občané se nemusejí v boji s prasečí chřipkou spoléhat „jen“ na pohotovou reakci ministerstva zdravotnictví a dobrou imunitu. Země má sice podepsané smlouvy o dodávkách vakcíny již se dvěma světovými výrobci, zdejší židovští duchovní se ale s měsíce vzdálenou vidinou ochranného séra spokojit nechtějí. Na dnešek proto vyhlásili půst.

Troubením proti epidemii. Přibližně 50 duchovních nedávno na palubě letadla, které kroužilo nad Izraelem, v rámci boje proti prasečí chřipce troubilo na šofary – rituální nástroje z beraního rohu. foto: Reuters

"Zlo v podobě prasečí chřipky se šíří z Mexika napříč světem kvůli našim četným hříchům," tvrdí vrchní sefardský rabín Šlomo Amar a duchovní vůdce ultraortodoxní náboženské strany Šas Ovadia Josef.

Věřící proto vyzvali k modlitbám a půstu od úterního západu slunce do dnešního večera. Ve výzvě ovšem kladou důraz i na striktní dodržování hygienických zásad. Nejde přitom o první pokus duchovních ochránit Izrael před hrozící chřipkovou pandemií. Před několika dny odstartovaly "na křídlech" společnosti Arkia nad Izrael desítky rabínů.

Prasečí chřipka

Virus A(H1N1) podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zatím usmrtil více než 1 400 lidí.

V některých zemích jižní polokoule ale odborníci před časem konstatovali pokles onemocnění. WHO nedávno registrovala 177 tisíc nemocných ve 170 zemích světa.

Mezi zeměmi, kde virus zaznamenával pokles, byly například Argentina, Chile, Austrálie a Nový Zéland.

V Evropě vyšší výskyt nemoci nicméně registrovali zejména v Británii. V červnu byla chřipka vyhlášena za první pandemii 21. století.



Modlitbami a troubením na šofary, rituální nástroje z beraního rohu, se během okružního letu pokoušeli "zastavit šíření pandemické nákazy a úmrtí". "Jsme si jisti, že díky modlitbám je nebezpečí za námi," citoval deník Jediot Achronot po skončení mise jednoho z jejích účastníků.

Desátá oběť
Na prasečí chřipku už v zemi zemřelo deset lidí, poslední obětí se včera v Jeruzalémě stala 62letá žena. Další desítky nakažených leží v těžkém stavu na jednotkách intenzivní péče po celém Izraeli. Počet potvrzených případů se blíží k dvěma a půl tisícům, nakažených je ale až desetkrát víc. Chřipka se nyní šíří čtyřikrát rychleji než před dvěma týdny. Odborníci zjistili, že k tomu může přispívat i rituál líbání mezuzy, krabičky s náboženským textem, která bývá připevněná ve dveřích soukromých domů i veřejných institucí.

Rabín Amar již proto vyzval své následovníky, aby se namísto předpisového dotyku mezuzy a následného políbení prstů omezili jen na "vzdušný" polibek.

Letos v zimě se nakazí čtvrtina Izraelců
Ačkoliv se více než polovina Izraelců obává možného nakažení, panice zřejmě nepodléhají. Podle průzkumu by plná čtvrtina zdejších obyvatel odmítla očkování, i kdyby byla vakcína proti H1N1 běžně dostupná. Stejné procento dotázaných by se nechalo s evidentními příznaky prasečí chřipky hospitalizovat. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že letos v zimě se touto chřipkou nakazí asi čtvrtina obyvatel Izraele.

Úřady také včera oznámily, že uzavřou školy, v nichž nemocnost dětí dosáhne 45 procent. Vláda už začíná kalkulovat i možné materiální ztráty, které se prý vyšplhají k 35 miliardám šekelů (asi 150 miliard korun). Do záporných čísel půjde hlavně turistický a zábavní průmysl, na horší časy se mají připravit restaurace a bary.

Velká nemocnost ale zatíží všechna odvětví a zaměstnavatele. Pro srovnání: běžná sezonní chřipka prý přijde na 1,2 miliardy šekelů. Šéf izraelského ministerstva zdravotnictví Jakov Litzman a premiér Benjamin Netanjahu zatím mají nasmlouvané dodávky vakcín s francouzskou firmou Sanofi Pasteur a švýcarským Novartisem. Třetina Izraelců by tak měla být očkovaná k lednu 2010. Jednání ale pokračují – vláda se totiž rozhodla získat sérum pro všechny obyvatele země.
Autor: