Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelští vojáci zničili beduínskou vesnici v údolí Jordánu, bez domova zůstaly desítky lidí

Svět

  14:24
Tubás - Izraelští vojáci zničili v úterý večer na okupovaném Západním břehu Jordánu beduínskou vesnici, v níž bydlelo téměř 80 lidí. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na svědky a palestinské i izraelské představitele.

Ilustrační snímek izraelských vojáků foto: Reuters

Vesnice se nacházela poblíž palestinského města Tubás a kromě stanů beduínů v ní byly i přístřešky pro dobytek či solární panely. Po demolici, při níž Izraelci použili malé buldozery, zůstaly bez domova desítky lidí, uvedl z místa fotograf AFP.

Islámský stát chce ničit ropovody nebo továrny v Saúdské Arábii, nelíbí se mu spojenectví s Izraelem

„Dali nám deset minut na evakuaci a potom začali buldozery srovnávat naše domovy se zemí,“ řekl jeden z postižených, 52letý Abdal Ghaní Aváda. „Před námi tady přitom bydleli již naši rodiče. (Izraelci) chtějí vyhnat z údolí Jordánu všechny Palestince,“ dodal.

Izraelské úřady uvedly, že vesnice byla zničena, protože byla vybudována nelegálně. Palestinci ale v takovýchto případech namítají, že sehnat povolení k výstavbě od izraelských úřadů je prakticky nemožné. Palestinský premiér Muhammad Ištaja demolici odsoudil jako „velké dílo zkázy namířené proti Palestincům v jordánském údolí“.

Po poklesu případů covidu Izrael otevírá školky i pláže. Lidé se už mohou vzdálit dále než kilometr od domu

Proti podobným demolicím se v minulosti postavila řada evropských vlád a OSN, podle kterých ničení palestinských vesnic a nelegální výstavba židovských osad na okupovaném palestinském území brání vyřešení palestinsko-izraelského konfliktu ve formě vytvoření dvou států - tedy nezávislého palestinského státu vedle Izraele.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat