Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jaceňuk v Bruselu podepsal asociační dohodu s EU

BRUSEL Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk podepsal s lídry Evropské unie na summitu v Bruselu politickou část asociační dohody EU s Ukrajinou. Prezident EU Herman Van Rompuy při slavnostním podpisu prohlásil, že asociační dohoda může sloužit jako kompas na evropské cestě Ukrajiny. Podle Jaceňuka je pátek historickým dnem pro jeho zemi a prvním krokem k členství Ukrajiny v EU.

"Věříme, že je to i historický den pro celou Evropu," uvedl Jaceňuk. "Chceme být součástí velké evropské rodiny a toto je první krok k tomu, aby Ukrajina dosáhla svého konečného cíle plného členství," dodal.

Podpis částí dokumentu týkajících se politického dialogu, spolupráce v obranné a bezpečnostní politice či podpory při reformách je výrazem unijního zájmu spolupracovat s nynější přechodnou vládou v Kyjevě, neuznávanou Moskvou. "Symbolizuje význam, který obě strany přikládají těmto vztahům, a uznává touhu ukrajinského lidu žít v zemi, které vládnou hodnoty, demokracie a vláda práva," konstatoval Van Rompuy.

"Ať je podporou a posilou pro politické rozhodování lídrů a občanů, kteří chtějí vybudovat demokratickou a jednotnou Ukrajinu, ochraňující všechny skupiny a menšiny a žijící v míru se svými sousedy," dodal nejvyšší představitel unie.

Jaceňuk spolu s předsedou Evropské komise Josém Barrosem, prezidentem EU Van Rompuyem a šéfy států a vlád evropské osmadvacítky, mezi nimiž byl i český premiér Bohuslav Sobotka, stvrdili preambuli, první, druhou a sedmou hlavu smlouvy a také závěrečný protokol, odsouhlasený v pondělí ministry zahraničí EU.

Dohoda je prozatímní a její signatáři se v ní zavázali, že chtějí dotáhnout do konce jednání i o ostatních částech úmluvy.

Podpisu se tak v pátek dočkala část textu, který loni v listopadu odmítl podepsat tehdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Následné demonstrace proti jeho rozhodnutí odstartovaly na Ukrajině krizi, která zatím skončila Západem neuznaným připojením ukrajinského poloostrova Krym k Ruské federaci.

EU otevře Ukrajině trh

Unie také hodlá až do listopadu ze své strany jednostranně plnit podmínky smlouvy o volném obchodu, která je s asociační dohodou spojená. Otevře tak svůj trh pro naprostou většinu ukrajinského zboží. Tuto část balíčku unijní hospodářské pomoci určené Ukrajině musí ještě formálně potvrdit členské země a také Evropský parlament.

Celý komplex dohod by měl být podle představ unijních diplomatů podepsán nejspíš někdy po 25. květnu, kdy se mají na Ukrajině konat prezidentské volby. Poté budou muset smlouvy projít také ratifikačním procesem v unijních státech.

OBSAH ASOCIAČNÍ DOHODY

  • V PREAMBULI je vybraný výčet nejdůležitějších oblastí vzájemných vztahů a odkaz na společně sdílené hodnoty - demokracii, respektování lidských práv a základních svobod, právní stát. Preambule uznává Ukrajinu jako evropskou zemi s historií a hodnotami sdílenými s EU. Uznává evropské aspirace Ukrajiny.
  • Preambule také zdůrazňuje, že politické přidružení a hospodářská integrace Ukrajiny a EU bude záviset na pokroku a provádění reforem nezbytných k prosazování zmíněných hodnot.
  • HLAVA I zahrnující obecná ustanovení definuje obecné principy vzájemné spolupráce, pokud jde o přidružení. Těmito principy jsou demokratické zásady, respektování lidských práv a základních svobod a právní stát. Dále je to respektování suverenity a územní integrity, nedotknutelnost státních hranic a nezávislosti a boj proti šíření zbraní hromadného ničení. Dalším obecným principem je tržní ekonomika, dobré vládnutí, boj proti korupci, organizovanému zločinu a terorismu a podpora udržitelného rozvoje a multilateralismu.
  • HLAVA II se zaměřuje na politický dialog a reformy, politické přidružení, spolupráci a sbližování v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Počítá s rozšiřováním spolupráce v oblastech společné zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky. Tato spolupráce by se měla především zaměřovat na: - posilování mezinárodní stability a bezpečnosti založené na účinné multilaterální spolupráci - spolupráci v oblasti mezinárodní bezpečnosti a krizového řízení - zajištění míru, bezpečí a stability na evropském kontinentě - prosazování míru a mezinárodní spravedlnosti prostřednictvím ratifikace Mezinárodního trestního tribunálu.
  • HLAVA VII se věnuje institucionálním, obecným a závěrečným ustanovením. Zřizuje summit EU-Ukrajina, který bude nejvyšší úrovní vzájemných kontaktů, Radu přidružení pro setkávání ministrů a Výbor pro přidružení jako pomocný pracovní orgán rady.
  • Zřizuje Parlamentní výbor pro přidružení jako platformu pro setkávání zástupců Evropského parlamentu, národních parlamentů členských států EU a ukrajinského parlamentu.
  • Zřizuje také Platformu občanské společnosti, která má podpořit občanskou společnost a setkávání jejích zástupců.
  • Zavádí postupné sbližování právního rámce Ukrajiny s právním rámcem EU.

(Plný anglický text asociační dohody, jejíž části byly dnes podepsány, byl zveřejněn na webu Evropské diplomatické služby.)

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Nemocnice jsou na hraně svých kapacit, kolaps hrozí v osmi krajích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Nemocnice jsou na hraně svých kapacit, kolaps hrozí v osmi krajích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Nemocnice jsou na hraně svých kapacit, kolaps hrozí v osmi krajích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...