130 let
Michael Jackson (vpravo) s šimpanzem Bubblesem

Michael Jackson (vpravo) s šimpanzem Bubblesem | foto: static.guim.co.uk

Jacksonovo zvířecí dědictví způsobuje veliké problémy

Svět
  •   12:48
LOS ANGELES - Kromě tří dětí a milionů fanoušků po sobě zpěvák Michael Jackson zanechal i zřejmě nejpochybnější potomstvo v podobě šimpanze, čtyř žiraf a velkého množství dalších exotických zvířat. Toto zvířecí dědictví také způsobuje velké problémy. Napsala to dnes agentura AFP.
Na vrcholu své slávy měl zpěvák kromě jiného i soukromou zoologickou zahradu složenou z žiraf, tygrů a dalších zvířat, která žila v Neverlandu, v objektu jeho výstřední kalifornské nemovitosti. Téměř všechna zvířata byla v posledních letech odvezena jinam, když se osobní a finanční problémy pěvecké hvězdy začaly hromadit na neúnosnou míru.

Neverland

Tak třeba Bubbles, který se kdysi stal nejslavnějším šimpanzem světa, protože sdílel pokoj s králem "moonwalku", žije od roku 2005 ve středisku pro velké opice na Floridě, říká ředitelka centra Patti Raganová. Podle ní Jackson Bubblesovi nikdy neposlal žádnou finanční dotaci, ani ho nikdy na Floridě nenavštívil. "K dnešnímu dni všechny sponzorské dary na jeho chov přišly od členů střediska anebo od dobrovolných dárců," dodává Raganová.

Na internetové stránce střediska je u fotografie Bubblese výzva k potenciálním dárcům, aby přispěli na jeho chov i na chov dalších obyvatel rezervace, která nabízí přirozené prostředí pro opice, které dříve sloužily jako cirkusové atrakce, anebo byly chovány jako domácí zvířata. Na stránce není zmíněn někdejší slavný vlastník šimpanze, Bubbles je popsán jen jako zvíře, jež má "velkou a krásnou hlavu a velké charisma. Podle Raganové stojí vydržování opice, která se v průměru dožívá 50 let, kolem 16.000 dolarů ročně.

Jackson si Bubblese pořídil v lékařské laboratoři v Texasu. Pak ho předal Bobu Dunnovi, drezérovi zvířat v Hollywoodu, protože se prý bál, že zvíře by mohlo ublížit jeho třem dětem. Dunn, kterého AFP kontaktovala, odmítl cokoli o Bubblesovi sdělit. Prý se v současnosti jedná o tom, aby mohl veřejně promluvit, jak to s Bubblesem ve skutečnosti bylo. Středisko na Floridě tvrdí, že Dunn mu Bubblese a další opice předal v roce 2005.

Zatímco Bubbles zůstává zvířecí hvězdou, organizace PETA, která bojuje za etického chování vůči zvířatům, tvrdí, že je velmi obtížné nalézt stopy většiny ostatních zvířat, která patřila Michaelovi Jacksonovi. Lisa Wathneová, která je expertkou PETA na život exotických zvířat v zajetí, si dělá velké starosti hlavně o orangutany, kteří se dostali k jednomu soukromníkovi do Connecticutu, a o plazy, jež jsou v jedné malé zoo v Oklahomě.

Podle jejího názoru případ Jackson ukazuje, jaké nebezpečí v sobě skrývá snaha přeměnit divoká zvířata v domácí mazlíčky. "Lidi mají zpočátku dobré úmysly, jako je určitě měl i Michael Jackson, ale nejsou schopni se o tato zvířata starat, jak je třeba," říká Wathneová. "A bohužel v případě Michaela Jackson se připojily i velké finanční problémy, které způsobily, že zvířata byla roztroušena po celém světě. Otevřeně a upřímně říkám, že nevíme, kam se zvířata propadla."

PETA si v roce 2006 stěžovala na špatné zacházení se zvířaty umístěnými v Neverlandu. Úřady tehdy stížnost prošetřovaly a na místě prohlédly zvěřinec v Neverlandu, ale nic podezřelého nezjistily.

Dva tygři Michaela Jacksona, Thriller a Sabu, byli dopraveni do rezervace, o níž se v Kalifornii stará někdejší herečka Tippi Hedrenová. Kalifornská nadace Hlasy divočiny, která spravuje rezervaci v Arizoně, přijala čtyři žirafy, stejně jako plazy a exotické ptáky, ale PETA tvrdí, že zvířata, hlavně žirafy, tam mají nedostatečný životní prostor.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás