Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jacky někdo zabil.‘ Známou britskou novinářku našli oběšenou na záchodech tureckého letiště

Afghánistán

  13:16
Známá britská novinářka a humanitární pracovnice byla o víkendu nalezena oběšená na toaletách Atatürkova letiště v Istanbulu. Turecká média nazývají podezřelé úmrtí sebevraždou, avšak šokovaní přátelé zesnulé Jacqueline Suttonové jejich vysvětlení zpochybňují a požadují, aby její smrt nezávisle vyšetřily mezinárodní úřady.

Jacqueline Suttonová. foto: TwitterReprofoto

Padesátiletá Jacqueline Suttonová zemřela za dosud nevyjasněných okolností během svého letu do iráckého Arbílu, kam cestovala jako ředitelka irácké sekce Institutu válečného a mírového zpravodajství. Do Istanbulu přiletěla s aerolinkami Turkish Airlines v sobotu pozdě večer a přibližně o dvě hodiny později, kolem půlnoci, měla nasednout na palubu navazujícího letu. Stroj však odletěl bez ní.

IRÁCKÉ TRAUMA

Tělo známé válečné zpravodajky, vědkyně a humanitární pracovnice, jež spolupracovala například s britskou stanicí BBC či OSN a působila rovněž na Středisku arabských a islámských studií Australské národní univerzity (ANU), objevila skupina ruských turistů v záchodové kabince na mezinárodním Atatürkově letišti v Istanbulu.

Turecká média se domnívají, že si Suttonová sama vzala život. S odvoláním na pracovníky letiště upozorňují, že na ženě bylo patrné rozrušení poté, co zameškala navazující let a údajně neměla dostatek finančních prostředků, aby uhradila náhradní letenku.

Sebevražda? Nevěřím

Přátelé a kolegové zesnulé však považují překvapivé úmrtí Jacqueline Suttonové za výsostně podezřelé - včetně rychlosti, s níž turecká strana nabídla veřejnosti vysvětlení.

„Nevěřím, že by spáchala sebevraždu. Jsem skeptická. Doufám, že (britské) ministerstvo zahraničí má (k případu) plný přístup a bude moci patřičně a důkladně vysvětlit okolnosti, za nichž Jacky zemřela, a doufám také, že půjde o vyšetřování transparentní,“ sdělila stanici ABC přítelkyně a kolegyně z ANU Susan Hutchinsonová.

Padesátiletá Suttonová, jež mluvila pěti jazyky včetně arabštiny, se v rámci svého působení na australské akademické půdě soustředila na problematiku lidských práv v Iráku a Afghánistánu, se zvláštním zřetelem na postavení žen a minorit.

Svou prací se také zasazovala o mezinárodní podporu novinářek v těchto problematických oblastech a v Arbílu, hlavním městě autonomního iráckého Kurdistánu, prováděla od letošního června terénní výzkum. Analyzovala například protiženskou rétoriku obsaženou v propagandě Islámského státu a zabývala se možnými způsoby, jak s tímto nebezpečným proudem bojovat.

Stála rovněž v čele irácké sekce Institutu válečného a mírového zpravodajství - funkce, jíž se chopila před pěti měsíci, kdy její předchůdce zahynul při pumovém atentátu v Bagdádu. Násilnou smrtí nedávno zemřelo i několik blízkých přátel Suttonové, například známá pákistánská bojovnice za ženská práva Sabín Mahmudová, kterou zavraždili koncem dubna na ulici v Karáčí, či americká vědkyně Paula Kantorová, jedna ze čtrnácti obětí květnového útoku afghánského Talibanu na hotel v Kábulu.

„Šok a hluboký smutek“ vyjádřil nad úmrtím Jacqueline Suttonové její nadřízený z ANU, ředitel Střediska arabských a islámských studií Amin Saikal. „Nebyla jen výjimečnou výzkumnou pracovnicí, ale také velmi drahou přítelkyní a kolegyní, jejíž práce byla pro centrum významným přínosem,“ lituje australský profesor ztráty „brilantní vědkyně“. „Co se týče problematiky žen ve válce a jejich bezpečí, zanechává za sebou vynikající odkaz,“ ocenila zesnulou kolegyni i Hutchinsová.

S kamarádkou prý naposledy mluvila sotva týden před její smrtí a tehdy nic nenaznačovalo tomu, že by se měla obávat o její psychické zdraví - přestože Suttonová vyjádřila v souvislosti s plánovanou cestou jisté obavy. „Pracovala v Kurdistánu, ale potřebovala odjet přímo do Iráku a měla s tím nějaké (prganizační) potíže. Dělaly jsme si starosti, jestli se ta cesta povede,“ vzpomíná Hutchinsonová.

‚Jacky někdo zabil‘

Irácký novinář a blízký spolupracovník Jacqueline Suttonové Mazin Elias považuje verzi o sebevraždě za „nemožnou“ a tvrdí, že „Jacky někdo zabil“. „V Iráku je všechno těžké, všude narazíte na problém, ale ona se nedala odradit a pokračovala dál. Pro každého chtěla lepší život. A někdo takový že by spáchal sebevraždu? Vyloučeno.“

Stejně „nemožné“ je i to, že by Suttonová zameškala let, věří Elias. „Nebavíme se o nějakém děvčeti, ale o dospělé ženě, která se o sebe umí postarat,“ uvedl rozhodně pro server MailOnline. „Irák je velmi nebezpečné místo. Bezpečnostní situace je špatná, takže když se tam něco stane cizinci... ale v Turecku? Tam je to skutečně podezřelé,“ soudí.

Suttonovou dobře znal také další kolega z ANU Christian Bleuer, jemuž se nepozdává prohlášení turecké policie, podle kterého nemá k dispozici záznam z bezpečnostních kamer na letišti. V inkriminovanou dobu prý nefungovaly. „Nejsilnější žena, kterou jste mohli potkat. A turecká policie řekne, že spáchala sebevraždu, protože jí uletělo letadlo? Nejsem příznivcem konspirací, ale jestliže Turci tvrdí, že kamera na Instabul-Atatürk ‚měla poruchu‘, tak byla Jacky Suttonová zavražděna,“ napsal na Twitteru.

Sama Suttonová nicméně v minulosti přiznala, že se v polovině 90. let vyrovnávala s posttraumatickou stresovou poruchou - následkem internace v eritrejské cele, do níž novinářku uvrhl diktátorský režim prezidenta Afewerkiho.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJAŘ S NÁSTUPNÍM BONUSEM 30.000KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč