17. října 2017 16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jaderná válka na dosah.‘ Kim se prý nechce bavit s USA bez mezikontinentální atomové zbraně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 160Diskuse
Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce KLDR sleduje odpal balistické rakety. | foto: Reuters

PRAHA/SOUL Cvičná evakuace americké ambasády či vojenské cvičení za účasti letadlové lodi a atomové ponorky. Tak probíhalo pondělí na Korejském poloostrově. Severokorejský velvyslanec v OSN poté prohlásil, že jaderná válka mezi USA a Severní Koreou je prakticky na dosah. O míru prý bude Kim Čong-un jednat až poté, co bude vlastnit střelu schopnou zasáhnout USA.

„Severní Korea dosáhla se Spojenými státy momentu nejistoty, kdy jaderná válka je prakticky na dosah,“ řekl před Valným shromážděním OSN velvyslanec Severní Koreje Kim In-rjong. 

Podle něj je KLDR jediným státem na světě, kterému hrozí takto „extrémní a nebezpečná hrozba“ jaderného konfliktu ze strany USA. Severní Korea má proto právo na jaderné zbraně. Reagoval tak na vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států, které začalo v pondělí.

Konflikt mezi Spojenými státy a severokorejským režimem diktátora Kim Čong-una dospěl v posledních měsících do nejvyostřenější situace za několik let. A podle severokorejských zdrojů americké televize CNN problém jen tak nezmizí.

Hwasong-12. Raketa, která letěla přes Japonsko.
Odpálení rakety proběhlo úspěšně.

Podle nejmenovaného zástupce KLDR totiž režim odmítne jakákoliv vyjednávání o smíru se Spojenými státy, dokud nebude disponovat mezikontinentální střelou schopnou nést jadernou hlavici, která by bez problémů zasáhla nejen americký ostrov Guam, ale také kontinentální USA.

„Předtím, než jakkoliv začneme vyjednávat s administrativou prezidenta Trumpa, chceme vyslat jasnou zprávu směrem, že KLDR má spolehlivý obranný i útočný systém odpovědi na jakoukoliv agresi ze strany Spojených států,“ uvedl pro CNN jeden ze severokorejských důstojníků.

Ve stínu těchto prohlášení se navíc objevily v pondělí na Twitteru záběry z evakuace americké ambasády v Soulu. Nad přilehlou budovou visel ve vzduchu vrtulník a z něj slaňovalo několik mužů v černých kombinézách s kuklami.

16.října 2017 v 04:04, příspěvek archivován: 17.října 2017 v 14:32

VIDEO: What?s going on above the KT building in Seoul? Police chopper above it right next to US embassy https://t.co/DI3UNmSa7f

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

What’s going on above the KT building in Seoul? Police chopper above it right next to US embassy https://t.co/DI3UNmSa7f

V reakci na obavami, že se chystá akce, kvůli které se musí evakuovat americké velvyslanectví v Jižní Koreji, musela ambasáda vydat prohlášení, že celá záležitost byla pouze rutinním pravidelným cvičením.

Pravidelně opakovaný nácvik nouzového opuštění ambasády je podle New York Times nazvaný ‚Odvážný kanál‘ a počítá s evakuací nevojenského personálu včetně jejich rodinných příslušníků v případě válečného konfliktu nebo výjimečné situace.

Připravenost na válečný konflikt je nutná i podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ten v minulosti již několikrát vyzýval k urychlenému řešení konfliktu na Korejském poloostrově. Podle něj by snaha vyprovokovat Kim Čong-una mohla vést k válce, kterou by nejvíce trpěli právě Korejci.

Americký prezident Donald Trump však na varování před válkou ignoroval a snahu o mírová jednání se Severní Koreou považuje za ztrátu času. Na svém twitterovém účtu pak vyhrožoval severokorejskému vůdci „ohněm a běsem“, či „totálním zničením“ KLDR. Zároveň také uvedl, že jeho ministr zahraničních věcí Rex Tillerson „plýtvá svým časem“, když se snaží se severokorejským režimem vyjednávat.

Vojenské cvičení jako příprava na invazi?

Ke zvýšení napětí mezi USA a KLDR, která podle tamních médií disponuje vodíkovou i atomovou bombou, přispělo i společné vojenské námořní cvičení Jižní Koreje a Spojených států. Manévry začaly v pondělí a budou pokračovat v následujících deseti dnech. Pchjongjang přitom v pátek znovu pohrozil vypálením raket směrem k americkému ostrovu Guam.

Jihokorejská strana uvedla, že do spojeneckého cvičení se zapojí stíhací letouny, helikoptéry, ponorky a 40 námořních lodí, včetně americké letadlové lodi USS Ronald Reagan. Lodě a letouny budou během cvičení pálit ostrou municí a nacvičovat protiponorkovou obranu.

Pchjongjang na cvičení dosud nereagoval. V pátek ale severokorejské ministerstvo zahraničí obvinilo Spojené státy z provokace, když americká strana připravila do pohotovosti poblíž Korejského poloostrova letadlovou loď a další vojenské prostředky.

Jižní Korea a Spojené státy pořádají společná cvičení pravidelně, Severní Korea je považuje za nácvik invaze.

  • 160Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz