21. prosince 2014 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jaderné elektrárny jsou proti dronům z hračkářství bezmocné, tvrdí expert

Americký bezpilotní letoun (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký bezpilotní letoun (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Experti z Velké Británie se rozhodli prověřit bezpečnost britských jaderných zařízení a dospěli k závěru, že elektrárny jsou de facto bezmocné proti dronům. Například dron naložený výbušninami by neměl problém překonat bezpečnostní opatření a elektrárnu poškodit. Koupit je přitom lze v běžných hračkářstvích.

Velká Británie má celkem 16 jaderných reaktorů, které vytvářejí téměř pětinu elektřiny celé země. Expert na atomovou energii John Large vypracoval čtyři možné scénáře napadení elektrárny dronem. Výsledky zhodnotil takto: "V každém ze čtyř scénářů dopadly elektrárny velmi špatně. Pokud by k těmto útokům došlo ve skutečnosti, velmi vážně by hrozil radioaktivní únik."

PSALI JSME:

Manévrovatelnost a flexibilita dronů podle něj lehce překonává bezpečnostní systémy, které patří do "jiné doby". Přitom i maličký dron na baterky je schopen nést až 10 kilogramů nákladu. Navíc ho lze pořídit v běžných hračkářstvích nebo hobby obchodech. Podle Large rozhodně nejde o hračky, ale "stroje, schopné vykonávat komplexní operace" a vláda by se touto hrozbou měla reálně zabývat.

Modeláři, nebo teroristé?

S tím, jak se drony stávají dostupnějšími a případů přibývá, narůstají i obavy z jejich zneužití. Nedávno byli například poblíž francouzských jaderných reaktorů v Belleville-sur-Loire zatčeni tři Francouzi poté, co v blízkosti reaktorů testovali své drony. Policie je nakonec propustila s tím, že šlo o neškodné modeláře, kteří jen zkoušeli své výtvory.

Bezpilotní dron
Porno natáčené z dronu
Koncem prvního poločasu říjnového fotbalového zápasu Srbska proti Albánii začal...
Dron společnosti Google přináší queenslandským farmářům balíček se žrádlem pro...

Koordinované přelety nad francouzskými elektrárnami, ke kterým došlo letos na podzim, se tak stále nedaří uspokojivě vyšetřit. Od října přitom přelety nahlásilo už 13 elektráren. Během jednoho večera se jich například ve stejnou dobu uskutečnilo naráz hned pět - a to na místech vzdálených od sebe stovky kilometrů. O koordinaci přeletů tedy není pochyb a podle některých může jít o aktivity teroristů, kteří zjišťují bezpečnost klíčových jaderných zařízení.

Konzultant Světového institutu pro jadernou bezpečnost Dawid Lowry deníku The Independent řekl: "Podle mě jsou všechny jaderné elektrárny ve vážném ohrožení, ale většina politiků se tento problém snaží zamést pod koberec."

Britská vláda tvrdí, že se bezpečnosti elektráren věnuje. "Je nepravděpodobné, že by nás tato zpráva upozornila na něco, co už sami dávno neprověřujeme," prohlásil státní tajemník Velké Británie pro energetiku Ed Davey. "Samozřejmě ale vítáme všechny podněty, které mohou přispět k bezpečnosti země."