Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

Ruská jaderná ponorka Kazaň (1. června 2021) foto: Profimedia.cz

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS Helena. Uvedlo to dnes velitelství amerického námořnictva, podle kterého se jedná o rutinní návštěvu. Americká ponorka kotví na námořní základně, kterou mají USA v Guantánamu.
  22:27

Ve středu do kubánských vod vplula skupina ruských bojových lodí, mezi kterými byla fregata Admirál Gorškov a jaderná ponorka Kazaň. Lodě zůstanou na Kubě do pondělí. Podle kubánské vlády nemají na palubě jaderné zbraně, což potvrdily i zdroje z amerických tajných služeb. Během plavby ruské lodě uskutečnily v Atlantickém oceánu cvičení.

Kubánská vláda označuje přítomnost ruských lodí na Kubě za přátelskou návštěvu. Američtí představitelé uvedli, že ruské lodě na Kubě nejsou pro USA hrozbou, ale že jejich pohyb budou monitorovat.

Americké námořnictvo dnes oznámilo, že na základně Guantanámo se nachází jaderná útočná ponorka USS Helena z třídy Los Angeles. Podle námořnictva se jedná o rutinní návštěvu základny, která byla dlouhodobě plánovaná.

Kuba udržuje s Ruskem dobré vztahy a očekává se, že by ruské lodě mohly navštívit i Venezuelu, dalšího spojence Moskvy v oblasti. Lodě kotví v turistickém terminálu v přístavu kubánského hlavního města Havany, kde se staly atrakcí. Desítky Kubánců i turistů si plavidla fotografovaly či stály frontu, aby se dostaly na palubu ruské fregaty, píše agentura Reuters.

Autoři: ,