Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jadran zažívá soumrak nudismu. Z Chorvatska mizí naturistické pláže, zavře i historicky první nudistický kemp

Nudismus (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nudismus (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Záhřeb Naturismus už netáhne jako kdysi. Z chorvatského pobřeží mizí specializované pláže pro nudisty a brány zavře i historicky první komerční kemp pro ně v Evropě, jenž vyrostl u Poreče v 60. letech.

Co Němec, to nudista, říkávalo se kdysi. K nahotě bez erotického podtextu a životu v harmonii s přírodou se v 2. polovině 20. století jen v tehdejším východním Německu (NDR) hlásily miliony lidí. Rájem pro vyznavače Freikörperkultur (kultury svobodného těla, FKK) se v 60. letech minulého století stalo mimo jiné i jadranské pobřeží socialistické Jugoslávie.

Zdá se však, že naturismus – či nudismus, jak se častěji dříve říkalo v našich končinách – zdaleka už není tolik v kurzu. Zájem o něj v Chorvatsku v posledních letech upadá. Pláží vyhrazených vyznavačům nahoty markantně ubylo, stejně tak i specializovaných ubytovacích zařízení v podobě kempů či celých rekreačních areálů.

V 70. a 80. letech minulého století přitom Chorvatsko platilo za přední evropskou destinaci pro nudisty. Počtem ubytovacích míst zaujímalo druhou příčku hned za Francií, a předstihlo dokonce i rodiště tohoto hnutí Německo. Zvlášť vyhlášený byl v tomto směru poloostrov Istrie na severu země. Zprvu vyhrazené úseky pláží pro naturisty se tam rychle proměnily v celé areály a osady s restauracemi, sportovišti a dalšími možnostmi vyžití.

„Na Adama“ se koupou hlavně starší ročníky

Z celkem 33 nudistických zařízení, která nabízelo chorvatské pobřeží v 70. a 80. letech, podle chorvatského deníku Glas Istre ale dnes zbylo pouhých 13 kempů. Podle listu navíc s koncem září zavře brány oblíbený naturistický kemp Istra Sunny v letovisku Funtana. Od příštího léta se z něj stane zařízení pro výhradně „oblečenou klientelu“. Podobný osud zřejmě čeká i vůbec první komerční naturistický kemp v Evropě a dodnes největší komplex tohoto druhu na jadranském pobřeží – kemp Koversada. Zařízení schopné pojmout až pět tisíc dovolenkářů vzniklo u stejnojmenného ostrova mezi městy Poreč a Rovinj ještě zkraje 60. let. O dekádu později se tam konal i světový kongres naturistů. Vlastník areálu prý plánuje vyznavačům nahoty nechat pouze menší část.

Naturismus (ilustrační foto).
Nudismus – ilustrační foto

Důvodem je opadající zájem hostů. Jak uvádí chorvatský deník, naturistické kempy hlásí každoročně o pět až osm procent menší obsazenost než zařízení pro „nenaháče“. Většina klientů dnes patří mezi padesátníky a šedesátníky, mladší osazenstvo je v menšině. A pokud už mladší ročníky touží po rekreaci „na Adama“, dávají před kolektivními zařízením přednost neoficiálním nudistickým plážím stranou davů. Zatímco tak chorvatská turistická asociace čile operuje s různými specializovanými druhy turismu – od cykloturistiky přes gastroturismus nebo ekoturismus –, nudisté, mezi nimž kdysi bývaly jadranské pláže vyhlášené, zůstávají stranou zájmu.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!