Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jadran zažívá soumrak nudismu. Z Chorvatska mizí naturistické pláže, zavře i historicky první nudistický kemp

Nudismus (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nudismus (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Záhřeb Naturismus už netáhne jako kdysi. Z chorvatského pobřeží mizí specializované pláže pro nudisty a brány zavře i historicky první komerční kemp pro ně v Evropě, jenž vyrostl u Poreče v 60. letech.

Co Němec, to nudista, říkávalo se kdysi. K nahotě bez erotického podtextu a životu v harmonii s přírodou se v 2. polovině 20. století jen v tehdejším východním Německu (NDR) hlásily miliony lidí. Rájem pro vyznavače Freikörperkultur (kultury svobodného těla, FKK) se v 60. letech minulého století stalo mimo jiné i jadranské pobřeží socialistické Jugoslávie.

Zdá se však, že naturismus – či nudismus, jak se častěji dříve říkalo v našich končinách – zdaleka už není tolik v kurzu. Zájem o něj v Chorvatsku v posledních letech upadá. Pláží vyhrazených vyznavačům nahoty markantně ubylo, stejně tak i specializovaných ubytovacích zařízení v podobě kempů či celých rekreačních areálů.

V 70. a 80. letech minulého století přitom Chorvatsko platilo za přední evropskou destinaci pro nudisty. Počtem ubytovacích míst zaujímalo druhou příčku hned za Francií, a předstihlo dokonce i rodiště tohoto hnutí Německo. Zvlášť vyhlášený byl v tomto směru poloostrov Istrie na severu země. Zprvu vyhrazené úseky pláží pro naturisty se tam rychle proměnily v celé areály a osady s restauracemi, sportovišti a dalšími možnostmi vyžití.

„Na Adama“ se koupou hlavně starší ročníky

Z celkem 33 nudistických zařízení, která nabízelo chorvatské pobřeží v 70. a 80. letech, podle chorvatského deníku Glas Istre ale dnes zbylo pouhých 13 kempů. Podle listu navíc s koncem září zavře brány oblíbený naturistický kemp Istra Sunny v letovisku Funtana. Od příštího léta se z něj stane zařízení pro výhradně „oblečenou klientelu“. Podobný osud zřejmě čeká i vůbec první komerční naturistický kemp v Evropě a dodnes největší komplex tohoto druhu na jadranském pobřeží – kemp Koversada. Zařízení schopné pojmout až pět tisíc dovolenkářů vzniklo u stejnojmenného ostrova mezi městy Poreč a Rovinj ještě zkraje 60. let. O dekádu později se tam konal i světový kongres naturistů. Vlastník areálu prý plánuje vyznavačům nahoty nechat pouze menší část.

Naturismus (ilustrační foto).
Nudismus – ilustrační foto

Důvodem je opadající zájem hostů. Jak uvádí chorvatský deník, naturistické kempy hlásí každoročně o pět až osm procent menší obsazenost než zařízení pro „nenaháče“. Většina klientů dnes patří mezi padesátníky a šedesátníky, mladší osazenstvo je v menšině. A pokud už mladší ročníky touží po rekreaci „na Adama“, dávají před kolektivními zařízením přednost neoficiálním nudistickým plážím stranou davů. Zatímco tak chorvatská turistická asociace čile operuje s různými specializovanými druhy turismu – od cykloturistiky přes gastroturismus nebo ekoturismus –, nudisté, mezi nimž kdysi bývaly jadranské pláže vyhlášené, zůstávají stranou zájmu.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...