Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
2. září 2018 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jadran zažívá soumrak nudismu. Z Chorvatska mizí naturistické pláže, zavře i historicky první nudistický kemp

Nudismus (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nudismus (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Záhřeb Naturismus už netáhne jako kdysi. Z chorvatského pobřeží mizí specializované pláže pro nudisty a brány zavře i historicky první komerční kemp pro ně v Evropě, jenž vyrostl u Poreče v 60. letech.

Co Němec, to nudista, říkávalo se kdysi. K nahotě bez erotického podtextu a životu v harmonii s přírodou se v 2. polovině 20. století jen v tehdejším východním Německu (NDR) hlásily miliony lidí. Rájem pro vyznavače Freikörperkultur (kultury svobodného těla, FKK) se v 60. letech minulého století stalo mimo jiné i jadranské pobřeží socialistické Jugoslávie.

Zdá se však, že naturismus – či nudismus, jak se častěji dříve říkalo v našich končinách – zdaleka už není tolik v kurzu. Zájem o něj v Chorvatsku v posledních letech upadá. Pláží vyhrazených vyznavačům nahoty markantně ubylo, stejně tak i specializovaných ubytovacích zařízení v podobě kempů či celých rekreačních areálů.

V 70. a 80. letech minulého století přitom Chorvatsko platilo za přední evropskou destinaci pro nudisty. Počtem ubytovacích míst zaujímalo druhou příčku hned za Francií, a předstihlo dokonce i rodiště tohoto hnutí Německo. Zvlášť vyhlášený byl v tomto směru poloostrov Istrie na severu země. Zprvu vyhrazené úseky pláží pro naturisty se tam rychle proměnily v celé areály a osady s restauracemi, sportovišti a dalšími možnostmi vyžití.

„Na Adama“ se koupou hlavně starší ročníky

Z celkem 33 nudistických zařízení, která nabízelo chorvatské pobřeží v 70. a 80. letech, podle chorvatského deníku Glas Istre ale dnes zbylo pouhých 13 kempů. Podle listu navíc s koncem září zavře brány oblíbený naturistický kemp Istra Sunny v letovisku Funtana. Od příštího léta se z něj stane zařízení pro výhradně „oblečenou klientelu“. Podobný osud zřejmě čeká i vůbec první komerční naturistický kemp v Evropě a dodnes největší komplex tohoto druhu na jadranském pobřeží – kemp Koversada. Zařízení schopné pojmout až pět tisíc dovolenkářů vzniklo u stejnojmenného ostrova mezi městy Poreč a Rovinj ještě zkraje 60. let. O dekádu později se tam konal i světový kongres naturistů. Vlastník areálu prý plánuje vyznavačům nahoty nechat pouze menší část.

Naturismus (ilustrační foto).
Nudismus – ilustrační foto

Důvodem je opadající zájem hostů. Jak uvádí chorvatský deník, naturistické kempy hlásí každoročně o pět až osm procent menší obsazenost než zařízení pro „nenaháče“. Většina klientů dnes patří mezi padesátníky a šedesátníky, mladší osazenstvo je v menšině. A pokud už mladší ročníky touží po rekreaci „na Adama“, dávají před kolektivními zařízením přednost neoficiálním nudistickým plážím stranou davů. Zatímco tak chorvatská turistická asociace čile operuje s různými specializovanými druhy turismu – od cykloturistiky přes gastroturismus nebo ekoturismus –, nudisté, mezi nimž kdysi bývaly jadranské pláže vyhlášené, zůstávají stranou zájmu.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.