Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak bude testován lék proti koronaviru vyvinutý Čechem? Dostane ho 66 procent pacientů, zbytek placebo

Testování koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování koronaviru. | foto: Reuters

PEKING Zhruba 66 procent pacientů nakažených novým typem koronaviru, kteří se zúčastní klinických testů antivirového přípravku remdesivir, bude dostávat tento lék. Zbývajícím bude podáváno placebo. O testování léku, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem, informovala agentura Nová Čína.

Klinická studie přípravku remdesivir začala minulý týden ve čtvrtek v čínském městě Wu-chan, odkud se virus koncem loňského roku začal šířit. K testům bylo zaregistrováno 761 pacientů.

Agentura Nová Čína uvedla, že při obdobných klinických zkouškách bývá obvyklé, že polovina účastníků dostává testovaný lék a druhá polovina placebo - tedy neúčinnou látku upravenou do stejné formy jako lék. Výsledky jsou pak srovnány.

Lékař Čao Ťien-pching z wuchanské nemocnice Tchung-ťi nicméně na tiskové konferenci sdělil, že v tomto případě budou lék remdesivir dostávat dvě třetiny nakažených a placebo třetina. Cílem je zajistit, aby více pacientů v kritickém stavu mělo šanci na lepší péči.

Lékaři kontrolují teplotu muže ve městě Chang-čou.
Desinfekce kvůli koronaviru u čínského rezidenčního komplexu.

Lék remdesivir má být účastníkům klinické studie podáván jednou denně; celkem dostanou deset dávek. Zároveň je všem testovaným pacientům zajišťována standardní lékařská péče. Pacienti ani lékaři nebudou po celou dobu klinické studie vědět, kdo skutečný lék užívá a kdo ne. Po 28 dnech experti vyhodnotí, nakolik antivirotikum nakaženým pomohlo.

Při buněčných testech a testech na zvířatech se remdesivir, původně zamýšlený k léčbě eboly, ukázal být účinný proti koronavirům způsobujícím nemoci SARS a MERS. Na buněčné úrovni rovněž tento lék prokázal dobrou antivirovou účinnost i proti novému typu koronaviru, který je virům způsobujícím SARS a MERS blízce příbuzný, uvedl minulý týden vedoucí programu klinických testů Cchao Pin.

Podle listu The Wall Street Journal byl remdesivir patrně účinný také při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!