Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak fungují Lukašenkovy mlátičky? Když tě OMON bije, dělá to jako mechanickou práci, říká demonstrant

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | foto: Reuters

MINSK/PRAHA Je jich na patnáct set, tvoří uzavřenou komunitu a do jednoho podporují režim Alexandra Lukašenka. Dá se dokonce říci, že této hrstce lidí vděčí běloruský režim za to, že je stále u moci. Řeč je o speciálních policejních zásahových jednotkách nazývaných všeobecně OMON.

Během čtyř dnů protestů po zmanipulovaných volbách zadrželi příslušníci speciálních jednotek, kterým dominoval OMON, na sedm tisíc lidí. Šlo jak o účastníky demonstrací, tak o lidi náhodně pochytané na ulici. Vozili je do zadržovacích center a tam v rámci „výchovných besed“ systematicky bili a ponižovali. Až do té míry, že někteří propuštění putovali rovnou do nemocnice a vše vyvolalo ohromnou vlnu nesouhlasu ve společnosti.

Lukašenko hovoří ke speciální zásahové jednotce.
Lukašenko hovoří k speciální zásahové jednotce.

Bezdůvodné násilí ze strany policie je i v Bělorusku zakázané, nikdo se však do žádných problémů nedostal. Naopak Lukašenko těžkooděncům poděkoval a v televizním vystoupení utrousil, že postupovali „ještě naopak mírně“.

„Když tě OMON bije, dělá to jako mechanickou práci, bez nenávisti. Dostal rozkaz, ten je pro něj svatý a plní ho,“ řekl LN aktivista, který má se zásahy na demonstracích osobní zkušenost. Speciální jednotky, určené především k zásahům na demonstracích, ale i k patrolování či zatýkání nebezpečných zločinců, vznikly v roce 1988 ještě za sovětských dob a v Bělorusku se pouze přejmenovaly na AMAP.

Do jejich řad může vstoupit každý s běžným středoškolským vzděláním. Služba v OMON je proto společenským výtahem především pro chlapce z venkova a předměstí. Uchazeč by měl být mladší 25 let a musí absolvovat náročný fyzický test: uběhnout za 13 minut tři kilometry, udělat 18 shybů a 60 kliků za minutu. Uchazeče zkouší i na výdrž v ringu proti několika příslušníkům speciálních jednotek.

Cvičí se pak především rozhánění davu, v němž jsou běloruští speciálové velmi zdatní. Mezi demonstranty mívají spolubojovníky v civilu, kteří dav provokují, umí ho společně rozdělit a pomáhají se zatýkáním. Zásahy se dnes řídí i z dronu v asi kilometrové výšce. Ten dokáže „převzít“ veškerou komunikaci z mobilů na zemi a určit, komu je třeba věnovat pozornost.

Nutno dodat, že běloruský stát na těchto záležitostech nijak nešetří penězi a zásahové jednotky mají špičkové vybavení.

„Vždy jsme se chovali adekvátně a pokud dav stál, i my jsme ho nechávali být,“ řekl bývalý příslušník OMON Oleg ruské redakci BBC. V minulosti podle něj bylo v jednotkách mnoho veteránů sovětsko-afghánské války a platila pravidla cti, která ale dnes zcela padla.

Může to být rozkazy nařizujícími maximální tvrdost a hrozbami předčasného propuštění v případě, pokud by příslušník nebyl dostatečně iniciativní. V OMON má své místo i ideologická práce novodobých politruků a roli hraje určitá „bojová solidarita“ s kolegy.

Opět zatýkání

Na rozdíl od policie či armády, odkud kvůli tvrdosti při zásazích odešlo zhruba kolem deseti až dvaceti lidí včetně vyšších důstojníků, není známo, že by OMON někdo takto opustil. Stejně je tomu i v případě speciálních jednotek Alfa či Almaz rovněž zasahujících při protestech.

V posledních dnech se zdá, že aktivita OMON roste. Opět přibývá zatčených aktivistů, v Grodně před protestující zaměstnance závodu Grodno-Azot najel autobus s policisty a všechny je posbírali.

Lukašenkův režim doufá, že se spoléháním na sílu svého represivního aparátu a ignorováním požadavků opozice ze současné situace dostane. Odmítá i pokusy o opakování voleb, nyní hlavního cíle opozice – nejvyšší soud včera odmítl všechny žádosti Lukašenkových protikandidátů, aby výsledky neuznal.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!