Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak jednat s extremistou Kotlebou? Slovenští politici tápou

Svět

  11:30
BRATISLAVA - Slovenské politické špičky řeší nepříjemný problém vztahů s Marianem Kotlebou, který se v listopadových volbách stal županem (hejtmanem) Banskobystrického kraje. Zatímco dřív označovali vůdce slovenských pravicových radikálů za výtržníka a extremistu, nyní hledají způsob, jak zvládnout nevyhnutelné budoucí kontakty. Jak ve čtvrtek uvedl deník Sme, Kotlebu ve středu pozval prezident Ivan Gašparovič jako jediného z krajských šéfů na předávání státních vyznamenání.

Vůdce slovenských extremistů Marian Kotleba (na snímku) se 20. prosince ujal funkce šéfa Banskobystrického kraje. foto: ČTK

Kotleba je znám svými výroky proti Romům a organizováním protiromským shromáždění. Šestatřicetiletý lídr neparlamentní Lidové strany - Naše Slovensko (LS-NS) se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl pod vlivem nacistického Německa. Podle slovenských sociologů Kotleba dostal ve volbách hlasy zejména od lidí zklamaných z politiků, kteří podle nich neřeší chudobu a romský problém.

S politikem označovaným dříve za neonacistu se bude muset setkávat na oficiálních akcích i vládní zmocněnec pro romská společenství Peter Pollák. "Nejsem nadšen, ale je rozhodnutím prezidenta, koho si pozve," komentoval Gašparovičovo středeční pozvání pro Kotlebu.

Bývalý župan Vladimír Maňka předává Marianu Kotlebovi županské insignie

Marian Kotleba podepisuje županský slib

Většina politiků podle slovenského listu reaguje na setkání s novým banskobystrickým županem rozpačitě. Jeho izolaci ale nedoporučují. "Župani jsou zákonně zvoleni a pracovním schůzkám se nevyhneme," prohlásil bratislavský župan Pavol Frešo. Prezidentský kandidát Pavol Hrušovský s mnoha Kotlebovými názory nesouhlasí. "Ignorovat hlas občanů bych ale nepovažoval za správné," řekl zpravodaji Sme. Další prezidentský kandidát Milan Kňažko prý bude Kotlebu posuzovat podle skutků a podle fungování na postu župana.

ČTĚTE TAKÉ:

Setkávání s problematickým politikem se nevyhnou ani zahraniční diplomaté, píše Sme. Velvyslanectví USA, Německa a Británie už řadu let podporují průvody homosexuálů, na které Kotlebovi lidé házeli kamení. Osoby, které budou ambasády zvát na své akce, si ale pečlivě vybírají.

"Velvyslanectví USA opatrně zvažuje, koho pozve na své akce, z nichž mnohé jsou zaměřeny na podporu tolerance a respektování lidských práv," řekl slovenským novinám mluvčí velvyslanectví Spojených států v Bratislavě.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...