Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jak Kočner kontroloval šéfa žalobců? Podnikatel měl u prokurátora kameru a střežil mu úplatky

Marian Kočner foto: CC BY-SA 4.0: Slavomír Frešo; Wikimedia

BRATISLAVA/PRAHA - Slovenská justice se nepřestává otřásat v základech. Důvodem jsou stále nová a nová odhalení o vazbách vlivných představitelů soudní moci na kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Jeho vyšetřovatelé slovenské policie viní mimo jiné z objednání vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka z konce února 2018. Tehdy při tom byla zabita i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.
  11:39

Slovenská prokuratura podala obžalobu na čtveřici obviněných z vraždy novináře Kuciaka

V posledních dnech se soustřeďuje pozornost na bývalého slovenského generálního prokurátora Dobroslava Trnku. Investigativní centrum Jána Kuciaka totiž uveřejnilo video, jak Kočner instaloval v Trnkově kanceláři kameru a šéf prokuratury mu sám pomáhal s jejím nastavením.

Vlivný podnikatel tak měl možnost získat prakticky detailní informace o návštěvách, které šéfa slovenské prokuratury v jeho kanceláři vyhledaly a jež se tam usadily na pohovku.

Na případ reagoval i Trnkův nástupce v úřadu Jaromír Čižnár a minulý týden mu pozastavil výkon prokurátorské služby. Zároveň bylo proti němu zahájeno disciplinární řízení.

Již v polovině října vyšlo najevo, že Trnka v době, kdy byl ještě generálním prokurátorem, schovával u sebe v trezoru pro Kočnerovy potřeby nahrávku související s případem Gorila z let 2005 a 2006. Tato kauza je dodnes považována za největší politický skandál v dějinách novodobého Slovenska.

Dobroslav Trnka

Tehdy, když ještě byla u moci pravicová vláda premiéra Mikuláše Dzurindy, se měli v jednom konspiračním bytě v Bratislavě scházet přední slovenští politici s šéfem investiční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem. Na schůzkách byla údajně řeč o provizích a úplatcích vládním stranám výměnou za to, že půjdou vlivné společnosti při jejích privatizačních aktivitách na ruku.

Slovenská informační služba (SIS) všechno tajně natáčela, pořizovala přepisy rozhovorů a následně založila spis s krycím názvem Gorila. Informace o jeho existenci unikly na veřejnost až se zpožděním v roce 2011 a vyvolaly svého času na mnoha místech Slovenska masové protivládní demonstrace.

Trnka začal hrát vlastní hru

Dlouho se mělo za to, že zvukový záznam z konspiračního bytu již neexistuje. Teď se ale ukázalo, že generální prokurátor Trnka ho měl u sebe v trezoru a pravděpodobně se tím snažil Haščáka vydírat. Naznačuje to mimo jiné sedmdesátiminutový zvukový záznam zachycující emocionální rozhovor Trnky s Kočnerem.

V něm podnikatel vytýká generálnímu prokurátorovi, že se údajně snažil vydírat Haščáka bez jeho vědomí. Nahrávka také potvrzuje domněnku, že Trnka zřejmě bral úplatky, které pak pro něj Kočner uchovával.

„Všechny peníze jsou u mě a já je držím. Nikdy ses neptal, kolik tam máš, vždycky jsi přišel a řekl, že potřebuješ to a to, a vždycky jsem ti vybral a dal ti je,“ říká Kočner a Trnka mu přitakává.

Dobroslav Trnka stál v čele slovenské prokuratury v letech 2004 až 2011. Do úřadu ho navrhla Dzurindova vláda. Nový šéf slovenských žalobců do ní nastupoval s pověstí státního zástupce, který se v 90. letech nebál kritizovat autoritativní systém, který vznikl během éry premiéra Vladimíra Mečiara.

Později se však jeho veřejný obraz zcela změnil. Pod Trnkovým vedením se zastavilo vyšetřování podezřelých privatizací z Mečiarova období, nechal ukončit stíhání některých podnikatelů blízkých tehdy nejsilnější vládní straně, Smer-sociálna demokracia.

Zároveň začaly být v té době stále intezivnější jeho kontakty s Marianem Kočnerem. Když se blížil v roce 2011 konec jeho mandátu, ucházel se Trnka o znovuzvolení.

V té době vládnoucí premiérka Iveta Radičová se tomu snažila zabránit a navrhla protikandidáta Jozefa Čentéše. V klíčovém hlasování, kde bylo zapotřebí dosáhnout minimálně 75 hlasů, získal Trnka 74 hlasy, zatímco Čentéš o jeden méně – i díky tomu, že čtyři koaliční poslanci zvedli ruku pro Trnku.

Na zmíněné sedmdesátiminutové nahrávce zachycující jeho rozhovor s Trnkou se chlubil Marian Kočner právě tím, že on sám dal prý milion eur na Trnkovo znovuzvolení a další milion měl údajně přijít od Haščáka.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...