Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak končí kritici Kremlu: zastřelení, otrávení nebo ubití ve vězení

Vyhlášený kritik Kremlu Boris Němcov na snímku z května 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhlášený kritik Kremlu Boris Němcov na snímku z května 2013. | foto: ČTK

Ať už byli zastřeleni, uškrceni nebo otráveni, jedno měli společné: byli to kritici ruského prezidenta Vladimira Putina. Páteční vražda Borise Němcova je další v řadě podivných úmrtí kritiků Kremlu z posledních let. Mezi nejznámější patří smrt Alexandra Litviněnka nebo Anny Politkovské, podobných případů je však více.

ČTĚTE TAKÉ:

Boris Němcov byl nejen dlouhodobým kritikem Kremlu a čelním představitelem opozice, ale navíc údajně připravoval rozsáhlou zprávu o zapojení Ruska do ukrajinského konfliktu. Vražda se navíc stala dva dny před připravovanou demonstrací proti Putinově vládě. I proto se o jeho smrti hovoří jako o politické vraždě a poslední zprávy ruských vyšetřovatelů o tom, že za činem mohou stát islámští radikálové, berou mnozí s rezervou.

Putinův kritik Alexej Devotčenko, který byl v listopadu nalezen v kaluži krve...

Putinův kritik Alexej Devotčenko, který byl v listopadu nalezen v kaluži krve ve svém bytě.

Poslední podobný případ se objevil loni v listopadu, kdy byl v kaluži krve před svým domem nalezen známý Putinův kritik, herec Alexej Děvotčenko. Ten se v roce 2011 vzdal dvou státních cen za herectví „převzatých z Putinových rukou“ s tím, že se za ně stydí. „Už mám dost všech těch záležitostí carského státu... s jeho lžemi, utajováním, legalizovanými krádežemi, úplatkářstvím a dalšími triumfy,“ napsal tehdy ve svém blogu.

PSALI JSME:

Rok před tím vyzval Děvotčenko své herecké kolegy, výtvarné a hudební umělce, aby bojkotovali „ultravlastenecké, propagandistické, šovinistické, antisemitské a prostalinistické filmy a televizní pořady a agitační dokumenty“. Současně na své umělecké kolegy apeloval, aby neposkytovali rozhovory „lživým a tendenčním státním médiím“ a aby se neúčastnili recepcí spojených s Kremlem.

K TÉMATU:

Předešlého roku byla v jeho domě v Londýně nalezena mrtvola Borise Berezovského, dlouho považovaného za úhlavního mocenského protivníka Vladimira Putina. Podle pitevní zprávy se oběsil, spekulovalo se ale i o uškrcení. Berezovský dlouhodobě finančně podporoval ruskou opozici a před jeho vraždou varoval i další zavražděný kritik Kremlu, Alexander Litviněnko. V posledních letech ale zchudl a i podle Borise Němcova ztratil v Rusku veškerý vliv. Spekulace o politicky motivované vraždě vyvolalo jeho přátelství s Alexanderem Litviněnkem.

Boris Berezovskij

Boris Berezovskij

Ostře sledovaná úmrtí

Ten je totiž - společně s Annou Politkovskou - asi nejznámějším případem v sérii úmrtí Putinových kritiků. Litviněnko nejprve pracoval pro sovětské a následně ruské tajné služby, postupem času se ale stal kritikem kremelské politiky. Za to byl vyšetřován a vězněn, musel opustit svou práci a nakonec přesídlil do Británie, kde působil v tamních tajných službách MI5 a MI6.

PSALI JSME:

Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel. Než se tak stalo, obvinil ze své vraždy prezidenta Vladimira Putina. Britské úřady od začátku považují za hlavní podezřelé tehdejší ruské agenty Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového.

Podobný osud stihl v tom samém roce osmačtyřicetiletou novinářku Annu Politkovskou. Ta byla zastřelena ve výtahu moskevského domu, ve kterém žila. Politkovská patřila k nejznámějším ruským novinářům a obráncům lidských práv.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve svých článcích pranýřovala porušování práv civilního obyvatelstva v Čečensku ruskými jednotkami a byla nesmlouvavým kritikem Kremlu v čele s Vladimirem Putinem. Loni v červnu poslal soud za vraždu Politkovské do vězení na doživotí Lom-Aliho Gajtukajeva a Rustama Machmudova. Další tři lidé dostali mnohaleté tresty. Advokáti odsouzených oznámili, že se odvolají.

Demonstranti drží portrét zavražděné novinářky Anny Politkovské

Demonstranti drží fotografie zavražděné Anny Politkovské.

Květina pro Annu Politkovskou.

Květina Lidových novin pro Annu Politkovskou.

Aktivisté, politici i právníci

S Čečenskou oblastí se pojí i smrt lidskoprávní aktivistky Natálie Estemirové, kterou našli v roce 2009 zastřelenou v Předkavkazské oblasti. Estemirová dlouhodobě kritizovala únosy a mizení civilistů v Čečensku a neschopnost ruské vlády tomu zamezit. V létě 2009 byla unesena přímo ze svého domu v Grozném a její mrtvé tělo se našlo pohozené v nedalekých lesích.

Pietu za Borise Němcova za uctili také obyvatelé Petrohradu.
Centrum Moskvy si připomíná páteční vraždu opozičního politika Borise Němcova.

V tom samém roce zemřel ve vězení právník Sergej Magnický poté, co byl zatčen za údajné daňové podvody. Během svého věznění trpěl zánětem břišní slinivky, ledvinovými kameny a blokací žlučníku, podle lidskoprávních aktivistů se mu přitom nedostalo adekvátní lékařské péče. Někteří dokonce tvrdí, že byl ve vězení mlácen, což dokládaly i fotografie jeho mrtvého těla. Magnický krátce před svým zatčením vznesl obvinění z korupce a miliardových podvodů proti prominentním představitelům ruské policie a justice.

Nejblíže má ale k Němcovovu případu smrt bývalého ruského ministra informací a poslance Sergeje Jušenkova. Toho v roce 2003 zastřelili v Moskvě před jeho vlastním domem. Jušenkov byl členem zpravodajského výboru ruského parlamentu a nebývale ostře kritizoval válku v Čečensku a činnost ruské tajné služby FSB. Dva roky před svou smrtí se podílel na vzniku dokumentu, který obviňoval představitele FSB na podílu v sérii bombových útoků v Moskvě, při nichž zahynulo 300 lidí.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...