Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nakažení z tržiště. Číňané vědí, jak se projevil koronavirus u prvních pacientů, z 99 jich zemřelo 11

Ochranné prostředky chrání před nákazou koronavirem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ochranné prostředky chrání před nákazou koronavirem | foto: Reuters

Londýn/Praha Boj s novým koronavirem je stále bitvou proti neznámému soupeři. Lékaři však již shromažďují informace, které se mohou stát vodítkem pro odhad chování koronaviru a taktéž pomoci v léčbě. Zpravodajský server BBC přinesl rozbor příznaků u prvních 99 nakažených.

Nemocnice Jinyintan v ohnisku nákazy, městě Wu-chan, přináší první odpovědi na otázky, na které se ptá celý svět. Všem 99 pacientům s koronavirem byl podle lékařů diagnostikován zápal plic. Plicní váčky, které jsou zodpovědné za přenos kyslíku do krve, se u postižených plnily vodou.

Prvních 99 nakažených osob vykazovalo také další společné příznaky - 82 z nich nemocnice přijala s horečkou, 81 trpělo kašlem, 31 pacientů mohlo jen stěží dýchat, 11 lidí bolely svaly, 9 osob bylo velmi zmatených, 8 bolela hlava a 5 jich cítilo silnou bolest v krku.

První oběti

Dvě první oběti zákeřného koronaviru byli dlouhodobí kuřáci, což oslabovalo jejich plíce. Mezi nimi byl 61letý muž, který již do nemocnice přijel s vážným zápalem plic. Po přijetí do nemocnice trpěl akutními dýchacími potížemi, jeho plíce už nedokázaly zásobovat tělesné orgány dostatkem kyslíku. Lékaři jej okamžitě připojili na dýchací přístroje, jeho srdce ale kritickou situaci nezvládlo a navzdory profesionální pomoci po 11 dnech muž viru podlehl.

Druhou obětí se stal 69letý muž, který měl po příjezdu do nemocnice ve Wu-chanu obdobné dýchací potíže. Lékaři jej připojili na extrakorporální membránovou oxygenaci (ECMO), ani to mu ale život nezachránilo. Za smrt mohl vážný zápal plic a následná ztráta krevního tlaku.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem
Lidé se chrání před novým koronavirem pomocí roušek. Klíčová je především...

Z 99 diagnostikovaných nemocných jich zemřelo 11, tedy každý desátý (pozor, nejde o celkovou úmrtnost, řada nakažených se slabšími příznaky totiž nevyžaduje hospitalizaci). Desítky osob, které se ještě v nemocnici léčí, stále nemají vyhráno (k 25. lednu tohoto roku se 57 lidí stále léčilo, 31 pacientů lékaři propustili a 11 z nich zemřelo).

Trh s živými zvířaty původcem nákazy

Roznašeči nákazy jsou s největší pravděpodobností pracovníci místního tržiště, na němž se obchoduje s živými zvířaty. Je prokázáno, že 49 osob z prvních 99 nakažených bylo s trhem propojeno - 47 z nich tam pracovalo a zbylí 2 šli na trh nakupovat.

Statistiky ukazují, že většina z 99 wuchanských nakažených byli muži ve věku mezi 56 a 67 lety. Také průzkum čínských center pro kontrolu a prevenci chorob zjistil, že na 12 nakažených mužů připadá 10 žen, uvádí BBC.

„Sníženou citlivost žen k virovým onemocněním můžeme připsat chromozomu X a pohlavním hormonům, které hrají velkou roli pro imunitu,“ říká lékařka Li Zhangová. 

Jak se ale potvrdilo, 52 osob z 99 nakažených trpělo ještě dalším onemocněním, kvůli němuž měli oslabenou imunitu a byli tak k nákaze náchylnější. Většina z nich prodělala srdeční vadu, mrtvici či cukrovku.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!