Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Parfém‘ si rozetřela po zápěstí, zkolabovala a v nemocnici zemřela. Našel britský pár novičok v popelnici?

Svět

  14:57
Londýn - Specialisté protiteroristické policie odstranili v britském Salisbury v souvislosti s případem otravy nervově paralytickou látkou typu novičok dvě popelnice. Udělali tak na základě rozhovorů s jednou z obětí otravy. Obě popelnice posléze odborníci převezli do laboratoře na chemické zbraně Porton Down k další analýze.

Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. foto: Reuters

Vyšetřovatelé popelnice odstranili ve čtvrtek přibližně v jednu hodinu v noci, uvedla britská Metropolitní policie na svém webu. Členové protiteroristické policejní jednotky to udělali na základě rozhovorů s otráveným Britem, Charliem Rowleyem. Ten předtím médiím říkal, že si přesně nevzpomíná, kde k lahvičce s látkou přišel. 

Novičokem otrávený Brit: Dawn si ‚parfém‘ stříkla na zápěstí a přetřela. Za 15 minut začala kolabovat

Popelnice se nacházely v jedné z uzavřených a prohledávaných oblastí Salisbury. Poté, co je specialisté odstranili, zrušili i ochrannou zónu okolo nich.

Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále...
Julija Skripalová poprvé promluvila o léčbě otravy novičokem (23. května 2018).

Policisté i nadále prohledávají několik míst, mimo jiné zahrady, ve kterých se Dawn Sturgessová a Charlie Rowley pohybovali předtím, než se novičokem otrávili. Místa, která policisté už prohledali, jsou pro veřejnost bezpečná.

Případ otravy pravděpodobně souvisí s otravou Skripalových ze 4. března letošního roku. Obě jihoanglická města, ve kterých k otravám došlo, se totiž nacházejí přibližně jedenáct kilometrů od sebe.

Britská policie ví, kdo zaútočil novičokem na Skripalovy. Jsou to Rusové

V případu otravy Skripalových byla nervově paralytická látka na klice dveří. Je tedy možné, že nádobu s novičokem pachatelé odhodili právě do jedné z popelnic, odkud ji později Rowley či Sturgessová možná vzal.

Dawn Sturgessové bylo 44 let.

Novičokem se Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová otrávili 30. června v Amesbury. Do styku s nervově paralytickou látkou přišli podle policie nejspíš nešťastnou náhodou. Sturgessová, která si „parfém“ nastříkala na zápěstí,  na následky otravy zemřela, Rowley 10. července nabyl vědomí a následně byl propuštěn z nemocnice. Podle policie byla zdrojem otravy malá lahvička, která se našla v Rowleyho domě.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat