30. listopadu 2017 17:43, aktualizováno  19:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Generál, který v soudní síni vypil jed, mohl být brzo na svobodě. Chystá se pitva

Slobodan Praljak po vynesení rozsudku v Haagu užil jed. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slobodan Praljak po vynesení rozsudku v Haagu užil jed. | foto: ČTK

HAAG Tekutina, kterou ve středu vypil bývalý velitel bosenských Chorvatů Slobodan Praljak bezprostředně po vyslechnutí odsuzujícího verdiktu odvolacího senátu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), skutečně obsahovala jedovatou látku. Podle tiskových agentur to ve čtvrtek potvrdili nizozemští prokurátoři. Praljak záhy po převozu do nemocnice zemřel. Podle chorvatského deníku přitom mohl být brzo na svobodě, zbytek trestu mu totiž mohl být podle zvyklostí prominut.

Prokuratura rovněž sdělila, že tělo někdejšího bosenskochorvatského generála bude brzy podrobeno pitvě, ta je jednou z priorit v rámci vyšetřování. Už ve středu večer bylo oznámeno, že vyšetřovatelé přednostně zjišťují, jak se jed k 72letému Praljakovi dostal.

„Když navštěvujeme vězně, projdeme dvěmi bezpečnostními prohlídkami,“ řekl Peter Robinson, právník odsouzeného válečného zločince Radovana Karadžiće, serveru BBC s tím, že nechápe, jak by někdo mohl vězni předat jed. „Dva detektory kovů. Nemůžete si ani přinést pití, ani lahev vody nebo koly. Všechno je před vstupem prohledané.“

„Byly provedeny předběžné testy látky z nádobky a vše, co mohu nyní říci, je, že šlo o chemickou látku, která může způsobit smrt,“ citovala agentura AP telefonické sdělení prokurátorky Marilyn Fikenscherové. O jakou látku se jedná, ale prokurátorka odmítla upřesnit.

Odvolací senát ICTY ve středu potvrdil šesti bývalým vedoucím činitelům bosenských Chorvatů dlouholeté tresty odnětí svobody, které dostali v prvoinstančním řízení v roce 2013 za zločiny spáchané za války v Bosně a Hercegovině (1992-1995) na Muslimech, včetně pronásledování, vyhánění a vraždění. Praljak byl odsouzen k 20 rokům vězení.

Podle záhřebského deníku Večernji list by se Praljak možná brzy dostal na svobodu, kdyby nespáchal sebevraždu. Ve vazební věznici totiž strávil už přes 13 let, což by se mu do výkonu trestu započítalo. Měl by tak odpykány dvě třetiny z dvacetiletého vězení a podle listu „je obvyklé“, že se odsouzenci ICTY pouštějí na svobodu po odpykání dvou třetin trestu.

Chorvatští zákonodárci drželi minutu ticha

„Slobodan Praljak není válečný zločinec. S pohrdáním odmítám váš rozsudek,“ pronesl exgenerál bezprostředně po přečtení verdiktu předsedou senátu Carmelem Agiusem a nato vypil obsah lahvičky nebo sklínky, kterou držel v ruce. Následně se mu udělalo nevolno a byl převezen do nemocnice, kde pak zemřel.

Předseda chorvatské vlády Andrej Plenković už ve středu označil rozsudek ICTY za morálně nespravedlivý. Chorvatští zákonodárci za Praljaka a oběti války ve čtvrtek drželi minutu ticha a uvedli, že si přejí, aby „smrt generála Praljaka byla posledním válečným činem“.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ KVALITY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz